גירושין זה לא משחק (ב)ילדים!
רם שפינר והילה הבר - גישור גירושין, ייעוץ, אימון וגישור משפחתי באחריות.

איך להתגרש נכון | הרבדים הסמויים והלא מדוברים של תהליכי גירושין

בכדי לצלוח את תהליך הגירושין ולהתגרש בטוב, ללא בתי משפט (כתבי תביעה וכתבי הגנה) ובצורה שתפגע הכי פחות בבני הזוג וילדיהם, חשוב שבני הזוג יבינו איך להתגרש נכון – תהליך הגירושין שוזר בתוכו 3 נושאים עיקריים:

שלושת הנושאים השזורים בתהליכי גירושין: רגשי, כלכלי, משפטי/גישורי.

1. כלכלי – כיצד יחלקו בני הזוג את הרכוש שצברו במהלך הנישואין. מה יהיו המזונות אם בכלל, כיצד יחלקו במחציות ועוד…

2. משפטי/גישורי – האם בני הזוג יצטרכו לנהל את תהליך הגירושין שלהם בבית המשפט או ישכילו לעשות זאת גישור גירושין , מה יהיו זמני ההורות של כל הורה עם ילדיו? ועוד…

3. רגשי – האם בני הזוג נמצאים בבשלות רגשית לתהליך הגירושין או שהכעסים, האכזבה, תחושת הכישלון ולפעמים הנקמה מנהלים אותם.

בתחילת דרכו של זוג ששוקל או שהחליט להתגרש הרגש תופס מקום משמעותי, ישנן מחשבות על העתיד, מה יהיה בפן האישי, הכלכלי, איך ירגישו הילדים ועוד.

בהמשך תהליך הגירושין המורכבות הרגשית של התהליך משמעותית עוד יותר אך יחד איתו התהליכים הכלכליים והמשפטיים/גישוריים צוברים תאוצה גם כן. לא מעט פעמים התהליכים הרגשיים המורכבים מקשים על בני הזוג לחשוב בצורה רציונלית וטובה עבורם. לכן, ההתייחסות לתחום הרגשי לכל אורך תהליך גיבוש הסכם הגירושין חשובה (ולא מעט פעמים גם לאחריו) ותהיה לו השפעה ישירה על קבלת ההחלטות בכלל מרכיבי ההסכמות שיגיעו אליהם בני הזוג בהסכם הגירושין שלהם מאחר והתהליכים שזורים.

איך להתגרש נכון

ישנם מקרים שבני זוג נמצאים רגע אחד לפני החתימה על הסכם גירושין ופתאום כאשר עולה מחשבה איך להתגרש נכון, אחד מבני הזוג מקבל "רגליים קרות" בגלל עניין רגשי שבבת אחת מציף אותו. זה יכול להיות בגלל ההבנה שלאחר החתימה על הסכם הגירושים באופן רישמי החלום לחיות במסגרת משפחתית הולך להיעלם. זה יכול להיות מתחושת פחד של הלהיות לבד, הבושה מההגדרה החדשה כגרוש/גרושה וגם מהחשש של חוסר היכולת להסתדר כלכלית ביום שאחרי הגירושין ועוד..

ההשלכות לכך משמעותיות ויכולות לדרדר את המשפחה כולה לשנים של מאבקים משפטיים משום שהצד השני יכול לחשוב שמדובר בניסיון למשוך זמן ו/או אי רצון אמיתי לסיים את עניין הגירושין בטוב, מה שיכול לגרום לו לפנות לבית המשפט בחוסר ברירה ולוותר על תהליך גישור הגירושין. אלו לא מקרים דימיוניים. אלו מקרים שניתקלנו בהם במהלך הדרך.

ההבנה של שני בני הזוג שרוצים לדעת איך להתגרש נכון זה שלצד התהליכים המשפטיים והכלכליים הם צריכים לקבל תמיכה רגשית שתקל עליהם לצלוח את תהליך הגירושין בצורה מהירה ובטוחה יותר ותאפשר להם לצאת לפרק ב' בחייהם שלאחר הגירושין בצורה מיטבית.

ככל שבני הזוג יטפלו בהיבטים הרגשיים מוקדם יותר כך תעלה הסבירות שהם יתגרשו בטוב, ללא מאבקים משפטיים ארוכים יקרים ופוגעניים להם ולילדיהם .

זו הסיבה שאנו עוזרים למתגרשים שנמצאים בתהליכי גירושין שמרגישים שהם אינם נמצאים בגירסה הטובה שלהם (וגם לאחריהם) ורוצים שינוי ע"י אימון ממוקד לגירושין בתהליכי גירושין ולאחריהם. האימון הממוקד יעזור להם לבצע שינוי ברמת הביטחון העצמי שלהם, ברמת יכולת קבלת ההחלטות, ברמת היכולת שלהם לפתח זוגיות ארוכת טווח שתחזיר להם את שמחת החיים שלהם. אם אתם רוצים לדעת עוד על תהליך האימון הממוקד לגירושין למתגרשים בתהליכי גירושין ולאחריהם לחצו כאן.

אם יש לכם חברים שנמצאים בתהליכי גירושין ואתם רואים שמצבם הרגשי מקשה עליהם בהתנהלות היומיומית שלהם שתפו אותם בפוסט ואולי יחד נעזור להם לצלוח את התקופה המאתגרת בחייהם.

רם שפינר

מגשר משפחתי ומאמן גרושים וגרושות בתהליכי גירושין ולאחריהם.

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן