עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

להתגרש או לא להתגרש זו השאלה

איך לדעת אם זה נכון לי להתגרש?

גירושין הם אירוע מטלטל רגשית, כלכלית, אישית ומשפחתית. על זה לאף אחד אין ספק. זאת הסיבה שאנו במרכז לאימון, גישור גירושין ומשפט חושבים שכשבני זוג נקלעים לקשיים ומשבר בזוגיות הם צריכים להיעזר בטיפול או אימון לשיקום הזוגיות על מנת לנסות לחזור לחיים בהם הם נהנים לחיות אחד במחיצתו של השני ולגדל באותו בית את ילדיהם.

אבל מה קורה אם הטיפול או האימון לשיקום הזוגיות לא עובד? מה אז?

האם עכשיו בני הזוג צריכים לעשות את הצעד ולהתגרש?

מניסיונינו, ראינו שבדרך כלל מה שקורה בפועל לאחר אימון או טיפול לשיקום הזוגיות שלא צולח אלו שלושת הדברים הבאים:

1.  בני הזוג נעזרים באיש מקצוע נוסף.

2.  בני הזוג מתגרשים.

3. בני הזוג לא עושים כלום!

ומה אנחנו חושבים?

ההמלצה שלנו לבני זוג היא שלאחר תקופת צינון קצרה מהטיפול/אימון זוגי הקודם לפנות לאיש מקצוע נוסף (אחר). אנו ממליצים זאת כי לפעמים בני זוג לא מגיעים למאמן או למטפל שמתאים למבנה האישיות הספציפי של בני הזוג והכימיה הנדרשת להצלחת האימון/ טיפול לשיקום הזוגיות אינה במיטבה וניסיון נוסף לשיקום הזוגיות היא אפשרות מבורכת.

האפשרות השנייה היא החלטה להתגרש. ישנם מצבים שלאחר הטיפול הראשון צד אחד או שני הצדדים משוכנעים שהם רוצים להתגרש והם אינם מעוניינים להגיע לטיפול נוסף. במצבים אלו חשוב שבני הזוג יעשו זאת דרך תהליך של גישור גירושין ולא בהליך משפטי ככל הניתן וככל שלא מעורבת אלימות. על מנת להבין את ההשלכות ההרסניות של הליך גירושין משפטי לעומת הליך גירושין בגישור גירושין לעומק כתבנו את הספר "פשוט להתגרש נכון" ובלחיצה כאן תוכלו לקבל אותו בחינם.

האפשרות השלישית שלא מעט זוגות בוחרים בה היא לא לעשות כלום ולהשאיר את המצב כמו שהוא. זה יכול לקרות אחרי אימון או טיפול לשיקום הזוגיות הראשון או השני במידה וגם הוא לא צלח.

כלומר, בני הזוג נמצאים במצב בו הם חיים באותו בית אך אינם באמת מתנהגים כבני זוג ולא באמת טוב להם. הם אינם עושים צעד נוסף וממשיכים לחיות בצורה כזאת לפעמים שנים ארוכות.

בלא מעט מקרים הסיבה לכך היא שהם טוענים שהם לא רוצים לפגוע בילדים ומשתמשים במשפטים כמו "לעולם לא מפרקים משפחה" . "אני מוכן/נה לסבול בכדי שהילדים לא יפגעו"

האם ההחלטה לא להתגרש בגלל הרצון לא לפגוע בילדים נכונה?

 

נשאלת השאלה האם באמת ההחלטה לא להתגרש בגלל הרצון לא לפגוע בילדים אכן נכונה?

אז דבר ראשון זה נכון: הילדים היו מעדיפים ששני ההורים שלהם יהוו העוגן שלהם והמשפחה לא תתפרק. זה בהחלט המצב האידאלי כששני ההורים אוהבים ומסתדרים. אבל מה אם זה לא המצב?

אז לפני שנענה על שאלה זו בוא נגדיר על מה אין עוררין במצב בו בני הזוג אינם מסתדרים.

אין עוררין על כך שכל אחד מבני הזוג לא מרוצה מהזוגיות שלו בחיים וסביר להניח שהדבר משפיע על רבדים נוספים בחייו. למשל,  לאדם יהיה קשה להיות בגרסה הכי טובה שלו בעבודה כשאין לו זוגיות שהוא נהנה בה.

ועכשיו בואו נבחן את הטענה שנכון לא להתגרש גם אם לא מסתדרים לטובת הילדים.

ראשית, חשוב שהורים יבינו שלילדים יש סנסורים מפותחים והם מרגישים מתי ההורים לא נמצאים בזוגיות טובה גם אם ההורים יצירתיים מאד בלהסתיר זאת. הורים צריכים להבין שכשהם מתנהלים כך זה המודל לחיקוי של זוגיות שהילדים מקבלים וכך גם הסיכויים עולים  שזו הזוגיות שתהיה להם בעתיד וצריך גם את זה לקחת בחשבון.  

שנית, המסר שהילדים מקבלים מהסיטואציה הוא שברגעי משבר אדם צריך לוותר על עצמו, לוותר על מציאת נתיב חדש לאושר שלו ולהשלים עם המציאות כמו שהיא.

שלישית, בכדי שהורה יהיה בגרסה הטובה ביותר שלו בחינוך וגידול ילדיו הוא גם צריך לדאוג לעצמו. כשהורה מאושר הוא הרבה יותר אפקטיבי לילדיו מאשר במצב שהוא חי בתחושה של תסכול. הילדים מרגישים זאת.  לא בכדי בשעת ירידת חמצן במטוס הנהלים הם שההורה ישים את מסכת החמצן קודם על עצמו ורק אחר כך על ילדיו על מנת שיוכל לדאוג להם טוב יותר.

עוד צריך לקחת בחשבון שיש גם גירושים שגורמים לבני זוג דווקא לחזור ולהיות ידידים טובים דווקא שהם לא גרים יחד,  שלצד זה כל אחד מהם מפתח זוגיות בריאה יותר המהווה מודל טוב יותר לזוגיות שהילדים יכולים ללמוד ממנו.

אם הגעתם להחלטה שאתם רוצים להתגרש אבל לא יודעים איך להגיד זאת לבן או בת הזוג בצורה כזו שהם הכי פחות יפגעו הכנו לכם סרטון הדרכה בנושא. בלחיצה כאן תוכלו ללמוד איך להודיע על הרצון להתגרש לבן/בת הזוג בצורה שתפגע בו הכי פחות.

לסיכום

כן, גירושין הם אכן טלטלה גדולה אבל הם לא סוף העולם… יש חיים אחריהם ולפעמים אף טובים יותר במיוחד אם בני הזוג ידעו להתגרש בדרך ללא מלחמות מיותרות. כל אחד מבני הזוג צריך לקחת בחשבון את כל הפרמטרים שהוזכרו במאמר זה בחשבון ואז לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורו.

גם אם החלטתם להתגרש אנו ממליצים לכם להיזכר בצדדים הטובים ובזמנים הטובים שהיו לכם אם בן או בת הזוג שלכם. הרי בגלל זה בחרתם להתחתן. גירושים אינם בהכרח כישלון או החלטה שגויה שקיבלתם בעבר. מדובר בשתי החלטות טובות שקיבלתם בחייכם. ההחלטה להתחתן אז וההחלטה להתגרש עכשיו וזאת רק אחרי שניסתם יותר מפעם אחת לשקם את הזוגיות שלכם. 

פוסטים אחרונים

איך להתגרש

איך להתגרש נכון כאשר זוג מגיע למצב שהוא רוצה להתגרש ולסיים את תקופת הנישואין שלו, חשוב שיתייעץ עם האנשים הנכונים כיצד להתגרש נכון ואיך להתנהל

קרא עוד »

סימנים שצריך להתגרש

מתי הזמן להתגרש קבלת ההחלטה לסיים נישואים ולהתגרש אינה החלטה קלה להגיע אליה. יחד עם זאת זיהוי מתי ההחלטה להתגרש עשויה להיות הצעד ההגיוני היחיד

קרא עוד »

להתגרש

להתגרש נכון בישראל לצערינו ההחלטה להתגרש אף פעם לא קלה. יחד עם זאת על אף שההחלטה קשה היא הופכת למציאות עבור זוגות רבים. זו הסיבה

קרא עוד »

שאלון האם להתגרש

שאלון גירושין 2024 גירושין הם אירוע מטלטל המשנה את חיי המשפחה בצורה דרמטית ומשפיע לא רק על בני הזוג המעורבים אלא גם על ילדיהם. בתוך

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להתגרש

כמה זמן לוקח להתגרש בישראל לא פעם אנחנו נשאלים מפי לקוחותינו את השאלה: כמה זמן לוקח להתגרש בישראל? התשובה לשאלה הזו היא תלוי. ולמה הכוונה?

קרא עוד »

גישור משפחתי

איך להתגרש דרך גישור משפחתי גישור גירושין משפחתי הוא כלי יקר ערך לזוגות המחליטים להתגרש. גישור גירושין הוא הדרך הטובה ביותר לפתרון קונפליקטים ומחלוקות בתהליך

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן