רם שפינר מאמן ומגשר גירושין, עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר מגשרת גירושין

גישור גירושין חינם – יש דבר כזה!

האם אפשר להגיע למצב בו תהליך הגישור גירושין יהיה בחינם לגמרי? התשובה בגדול היא כן אך עם סייגים.

ראשית, חוקית בני זוג  לא חייבים להיעזר במגשר או עורך דין על מנת להגיע להסכמות ולנסח לעצמם הסכם גירושין. אם שני בני הזוג מצליחים להגיע להסכמות ביניהם ויודעים לנסח לעצמם הסכם גירושין ששניהם מרוצים ממנו הם יכולים לעשות זאת בעצמם ובעצם לחסוך לעצמם לגמרי את עלות גישור הגירושין.

האתגר הגדול בדרך זו היא כמובן ההגעה להסכמות כשלב ראשון וניסוח הסכם הגירושין בצורה מיטבית בשלב השני. תהליך גירושין בד"כ מלווה בסערת רגשות, פחדים, כעסים, בושה ועוד ואלו מקשים על בני הזוג להגיע להסכמות ללא גורם חיצוני שיעזור להם. לכן כמעט כל הליך גירושין מתבצע ע"י עזרה של גורם שלישי המבין את התחושות העוברות על בני הזוג ונותן להם מבט על להשלכות ההסכמות ואי ההסכמות שישיגו בתהליך.

פיתרון נוסף לגישור גירושין בחינם הוא לפנות לבית המשפט ולפתוח בקשה ליישוב סכסוך.

בחודש יולי 2016 נכנס לתוקפו החוק להסדר התיידנות  בסכסוכי משפחה אשר קובע כי צדדים המעוניינים להגיש תביעה בסכסוך משפחתי יחויבו להשתתף בהליך גישור לפני הגשת התביעה. הצדדים מקבלים 4 פגישות גישור חינם מהמדינה שלאחריהם במידה והגישור מצליח הם פונים למגשר גירושין או עורך דין שיכתוב להם את ההסכם. כמובן שהם יכולים לכתוב את ההסכם לבד ובעצם ליצור לעצמם מצב שהם לא משלמים כלל על תהליך הגירושים וכולו בחינם.  אך שוב, אין זו הדרך המומלצת מאחר ומדובר בהסכם חשוב שבדרך כלל ילווה את הזוג שנים רבות קדימה ולכן חשוב שאיש מקצוע יעשה זאת עבורם.

בנוסף, ישנם עדיין ארבעה מרכיבים משמעותיים שמעיבים על החוק להסדר התיידנות (על אף היותו חיובי בבסיסו):

  1. אנרגיה שלילית – הגישור בהווייתו הוא תהליך וולונטרי וברגע שנכפה ע"י ביהמ"ש להגיע אליו – ישנה פגיעה אנרגטית בהווייתו של התהליך.
  2. כניסה להלך מחשבה מלחמתי –  עצם העובדה שבני הזוג מקבלים מכתב שכותרתו "בית המשפט לענייני משפחה" או "בית הדין הרבני" מבן/בת הזוג, מכניס אותם להלך רוח לוחמני, במיוחד אם אחד הצדדים קיבל את המכתב במפתיע.

זכרו – ככל שהצעדים הראשוניים יהיו לוחמניים יותר כך יהיה פחות רצון לגבש פתרון יצירתי שיאפשר תוצאה טובה לכלל המעורבים. כל פנייה חד צדדית באשר היא לבית המשפט יכולה להיות מפורשת על ידי הצד השני כרצון בפתיחת מלחמה, על כן חשוב מאד לנסות להימנע ממהלכים חד צדדים.ארוך בזמן – מאחר ויחידות הסיוע עמוסות בתיקים, הגישור יכול לקחת חודשים ארוכים ומדובר בזמן עדין, רגיש ומשמעותי להצלחת הגישור כשמדובר בענייני גירושין.

3. ארוך בזמן – מאחר ויחידות הסיוע עמוסות בתיקים, הגישור יכול לקחת חודשים ארוכים ומדובר בזמן עדין, רגיש ומשמעותי להצלחת הגישור כשמדובר בענייני גירושין.

4. חוסר חיבור אישי –  בני הזוג מגיעים אל יחידת הסיוע ונפגשים עם אדם שלא הם בחרו שינהל להם את הגישור. חיבור אישי הינו אחד הפרמטרים החשובים להצלחת הגישור.

אז מה הפיתרון האידיאלי?

גישור פרטי שהינו בלתי תלוי במערכת המשפט עם גמישות המאפשרת לבני הזוג להגיע להסכמות בקצב שהם יבחרו בו.  .

עלות גישור גירושין פרטי בדרך כלל מסתכמת ב כ-  13,000 ₪ לשני הצדדים כולל כתיבת ההסכם כלומר 6,500 ₪ לכל צד. זאת לעומת עלות הליך גירושין משפטי שבממוצע עלותו כ -60,000 ₪ לכל צד וביחד כ -120,000 ₪ לשני הצדדים ובצידו נזקים נפשיים רבים בנוסף לנזקים הכספיים.

עכשיו כשיש לכם את המידע הזה אנו מאמינים שיהיה לכם יותר קל לבחור את הדרך בה אתם רוצים להתגרש. שתפו את הפוסט הזה אם כל מי שאתם חושבים שהמידע הזה יכול לעזור לו.

בהצלחה!

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים

הזמן הנכון לגירושין

אף פעם אין טיימינג טוב להודיע לצד השני על הרצון לפרק את הזוגיות…עם זאת, כדי להביא את הצד השני לשאוף לסיים את הקשר בצורה הטובה

קרא עוד »

אימון אישי למתגרשים

חשיבות תהליך האימון האישי בתהליך הגירושין תקופת הגירושים היא בין התקופות הקשות ביותר שחווה נפש האדם. באופן טבעי זו תקופה שמלווה בהרבה מאד חששות, אי

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן