גירושין זה לא משחק (ב)ילדים!
רם שפינר והילה הבר - גישור גירושין, ייעוץ, אימון וגישור משפחתי באחריות.

איך עובד גישור גירושין?

כיצד מתנהל גישור גירושין משפחתי בפועל?

כאמור, מטרת הגישור היא להגיע להסכם גירושין הכולל בתוכו 3 תחומים עיקריים: מזונות, רכוש ומשמורת על הילדים. הגישור יכלול פגישות משותפות ופגישות פרטיות.

המפגש הראשון בדרך כלל ייקח בין שעה לשעתיים ויכלול:

  • פגישה ראשונית משותפת עם שני בני הזוג.
  • שתי פגישות אישיות נפרדות. (לפעמים הפגישות האישיות יתבצעו בפגישה נפרדת)
  • סיכום הפגישה ושיעורי בית לזוג ( הבאת מסמכים, ייעוצים במידת הצורך וכדומה)

מטרת הפגישה הראשונית היא היכרות, הצגת המגשרים, הצגת המשפחה ע"י בני הזוג,  הכרת התהליך הגישורי וכלליו, התרשמות ראשונית ויצירת ביטחון. בפגישה המשותפת כל אחד מבני הזוג יאמר את מה שחשוב לו שבן הזוג השני ישמע וזאת מבלי שהשיחה תיסוב זמן רב בנושאים משניים של טינות ישנות וכדומה, אלא תאפשר למתגרשים להתמקד בהמשך חייהם וביצירת הסכמות והבנות לעתיד.

בפגישות האישיות יודגש שוב לכל אחד מבני הזוג שעל הדברים שיאמרו חל חיסיון, אלא אם ביקש המגשר רשות לשתף את הצד השני בנאמר וקיבל לכך אישור מראש. המגשר ינסה בשאלותיו להבין ביחד עם כל אחד מבני הזוג מה חשוב להם להשיג בהסכם, ומהם סדרי העדיפויות שלו.

שיחת סיכום תעסוק בשאלות שעולות לשני הצדדים.

המגשר מסייע במקרים בהם אחד או שני הצדדים מתקשים להגדיר מה חשוב להם, על מנת שבסוף התהליך יוכל כל אחד להגדיר לעצמו אם ההסכם שהושג עומד ביעדים שלו.

הפגישה השנייה לרוב תעסוק בנושאים שעלו בפגישה הראשונה, וכיצד משיגים התקדמות לגביהם. בפגישות אלו יגדירו בני הזוג בצורה מעמיקה יותר את הרצונות והצרכים שלהם.

הפגישה השלישית תעמיק בצרכים וברצונות של בני הזוג, תוך כדי העלאה וגיבוש של פתרונות יצירתיים לנושאים שנותרו במחלוקות.

ככל שעולה צורך בפגישות נוספות, גם הן תעסוקנה במציאת פתרונות יצירתיים המבוססים על האינטרסים שהעלו בני הזוג, עד אשר כלל הנושאים יבואו על פתרונם באופן מוסכם ומקיף.

תדירות הפגישות נקבעת בהתאם לרצון בני הזוג להגעה להסכם.

לאחר מכן יתחיל שלב הטיוטות של גיבוש הסכם גירושין ע"י המגשר. זהו שלב דינמי שבו בני הזוג שולחים תיקונים ומדייקים את ההסכמות על מנת שיהיו שלמים עם עצמם. לאחר השלמת התיקונים על ידי המגשר, ההסכם יהיה מוכן וישלח לבני הזוג.

בני הזוג יתבקשו לעבור סעיף אחר סעיף בטיוטת הסכם הגירושין ולוודא שהם לשביעות רצונם במסגרת מה שנקבע ביניהם בתהליך הגישור. הם יתבקשו לבדוק שיש מענה לכל החששות שעלו ושעלולים עוד לצוץ. עוד ישאלו המגושרים אם ההסכם מעניק להם תחושה של פתרון הוגן. במסגרת בדיקת ההסכם יכולים הצדדים לקחת אותו לעורך הדין או ליועץ אחר שעצתו יכולה לעזור להם להיות בטוחים שההסכם אכן טוב בעבורם.

חשוב לקחת את ההסכם ליועץ שרוצה בהצלחת ההסכם, ולא לאחד שירוויח מכישלון התהליך. לאחר שלב זה, תקבע פגישה אחרונה של בני הזוג בה הם חותמים על הסכם הגירושין. בני הזוג ידרשו להגיש בקשה לאישור ההסכם במזכירות בית המשפט לענייני משפחה או בית דין הרבני הקרוב למקום מגוריהם. הבקשה מוגשת בצירוף שלושה העתקים שלאחריה יקבלו בני הזוג מועד להגעתם לאישור ההסכם בבית המשפט.

אגרת אישור הסכם בבית המשפט למשפחה נכון לשנת 2020 היא 457 ₪ ובבית הדין הרבני היא עומדת היום על 250 ₪.  בתום שלב זה יקבלו הצדדים תעודת גירושין בעד תשלום של כ 500 ₪ לשני הצדדים.

ישנם שופטים שלאחר שמוגשת אליהם הבקשה, ולמרות שנקבע תאריך מוגדר, יקבלו זוגות שיגיעו מוקדם יותר ויאפשרו להם להיכנס בין דיונים על מנת לאשר את ההסכם. לאחר מכן יפנו הצדדים לבית הדין הרבני לסידור הגט ביניהם.

את תהליך הגישור גירושין לזוגות שהחליטו לפנות לגישור גירושין משפחתי ניתן לעשות בשני פורמטים: גישור מול מגשר אחד או מול זוג מגשרים, לכל מודל יש את היתרונות והחסרונות שלו. אחד היתרונות המובנים מאליהם של גישור ע"י זוג מגשרים הוא שנמצא בחדר ביחד עם המגושרים עוד גורם עם יכולות שעשויות לעזור לבני הזוג בהעלאת רעיונות נוספים לפתרון חילוקי הדעות במידת הצורך. איך אומרים? טובים השניים מהאחד.

יתרון בולט נוסף בגישור בסיוע שני מגשרים הוא שברוב המקרים בתהליכי גישור גירושין מדובר בגבר ובאישה. לעיתים צד אחד יכול שלא להרגיש בנוח כשאין מגשר בין מינו, לכן מומלצת האפשרות לגישור בזוג בו אחד המגשרים אישה והאחר הוא גבר (יש לשאוף לכך למרות שזה לא תמיד מחויב המציאות). במקרים רבים שני הצדדים ירגישו בנוח כאשר מולם עומד גם אדם שהוא בן מינם והפתיחות לתהליך תוכל לגדול ולהגדיל את סיכויי הצלחת הגישור.

מנגד, אם הליך הגישור בזוג לא מנוהל נכון הוא יכול להפוך למסורבל יותר מאחר ונוצרים בתוך התהליך ממשקים נוספים של תקשורת או קואליציות. אנחנו בחרנו לאמץ את שיטת הגישור גירושין משפחתי בזוג כי גילינו שאם עובדים נכון יתרונותיו גדולים יותר מחסרונותיו. יתרון נוסף שאנחנו מביאים הוא שאנחנו בני זוג בפרק ב' שעברו וצלחו את הגירושין בתהליך של גישור משפחתי בין אם לפני הליך משפטי ובין אם לאחריו. אם תרצו להכיר אותנו טוב יותר ולהבין מה הערך המוסף שלנו בהליך גישור גירושין מעבר ליתרונות הברורים של חיסכון בכסף רב ומיזעור הנזקים הנפשיים לבני הזוג והילדים לחצו כאן ותקבלו הסבר מלא.

נ.ב – אם במקרה עוד לא הורדתם בחינם את הספר שלנו "פשוט להתגרש נכון" כנסו לכאן והורידו אותו.

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן