עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

איך להתגרש נכון

איך להתגרש נכון ברמה הרגשית ומה כולל תהליך הגירושין?

 

בכדי לצלוח את תהליך הגירושין ולהתגרש בטוב, ללא עורכי דין ובתי משפט (המצריכים הגשת כתבי תביעה והגנה של הצדדים אחד כנגד השני)  ובצורה שתפגע הכי פחות בבני הזוג וילדיהם, חשוב שבני הזוג יבינו איך להתגרש נכון.

תהליך הגירושין שוזר בתוכו 3 נושאים עיקריים:

שלושת הנושאים השזורים בתהליכי גירושין: רגשי, כלכלי, משפטי/גישורי.

1. כלכלי – כיצד יחלקו בני הזוג את הרכוש שצברו במהלך הנישואין. מה יהיו המזונות אם בכלל, כיצד יחלקו במחציות ועוד…

2. משפטי/גישורי – האם בני הזוג יצטרכו לנהל את תהליך הגירושין שלהם בבית המשפט או ישכילו לעשות זאת דרך תהליך של גישור גירושין או כפי שאנחנו מעדיפים לקרוא לו "גישור לשותפות חדשה", מה יהיו זמני ההורות של כל הורה עם ילדיו? ועוד…

3. רגשי – האם בני הזוג נמצאים בבשלות רגשית לתהליך הגירושין או שהכעסים, האכזבה, תחושת הכישלון ולפעמים הנקמה מנהלים אותם.

חשוב לדעת, באופן טבעי בתחילת דרכו של זוג ששוקל או שהחליט להתגרש הרגש תופס מקום משמעותי, ישנן מחשבות על העתיד, מה יהיה בפן האישי, הכלכלי, איך ירגישו הילדים ועוד.

בהמשך תהליך הגירושין המורכבות הרגשית של התהליך משמעותית עוד יותר אך יחד איתו גם התהליכים הכלכליים והמשפטיים/גישוריים צוברים תאוצה. לא מעט פעמים התהליכים הרגשיים המורכבים מקשים על בני הזוג לחשוב בצורה רציונלית וטובה עבורם. לכן, ההתייחסות לתחום הרגשי לכל אורך תהליך גיבוש הסכם הגירושין (או כפי שאנחנו מעדיפים לקרוא לו "הסכם לשותפות חדשה") חשובה (ולא מעט פעמים גם לאחריו) ותהיה לו השפעה ישירה על קבלת ההחלטות בכלל מרכיבי ההסכמות שיגיעו אליהם בני הזוג בהסכם הגירושין שלהם מאחר והתהליכים שזורים.

איך להתגרש נכון ברמה הרגשית?

 

ישנם מקרים בתהליכי גישור גירושין שבני זוג נמצאים רגע אחד לפני החתימה על הסכם גירושין ופתאום אחד מבני הזוג מקבל "רגליים קרות" בגלל עניין רגשי שבבת אחת מציף אותו. זה יכול להיות בגלל ההבנה שלאחר החתימה על הסכם הגירושים באופן רישמי החלום לחיות במסגרת משפחתית הולך להיעלם. זה יכול להיות מתחושת פחד של הלהיות לבד, הבושה מההגדרה החדשה כגרוש/גרושה וגם מהחשש של חוסר היכולת להסתדר כלכלית ביום שאחרי הגירושין ועוד..

ההשלכות לכך משמעותיות ויכולות לטרפד לגמרי את תהליך גישור הגירושין ולדרדר את המשפחה כולה לשנים של מאבקים משפטיים. זאת משום שהצד השני יכול לפרש את הסיטואציה בכך שמדובר בניסיון למשוך זמן ו/או אי רצון אמיתי לסיים את עניין הגירושין בטוב, מה שיכול לגרום לו לפנות לבית המשפט בחוסר ברירה ולוותר על תהליך גישור הגירושין. אלו לא מקרים דימיוניים. אלו מקרים שניתקלנו בהם במהלך הדרך.

בתהליכי גירושין נדרשת הבנה עמוקה של שני בני הזוג שלצד התהליכים המשפטיים/גישוריים והכלכליים הם צריכים לקבל תמיכה/ליווי רגשי על מנת להקל על עצמם לצלוח את תהליך הגירושין בכלל ותהליך גיבוש הסכם הגירושין בפרט. כך יוכלו בני הזוג בצורה מהירה ובטוחה יותר לצאת לפרק ב' בחייהם שלאחר הגירושין בצורה מיטבית וחשוב יותר למנוע מילדיהם סבל וטראומות נוספים על הטלטלה שהם עוברים בחייהם. 

ככל שבני הזוג יטפלו בהיבטים הרגשיים מוקדם יותר כך תעלה הסבירות שהם יתגרשו בטוב, ללא מאבקים משפטיים ארוכים יקרים ופוגעניים להם ולילדיהם .

זו הסיבה שאנו עוזרים למתגרשים שנמצאים בתהליכי גירושין שמרגישים שהם אינם נמצאים בגירסה הטובה שלהם (וגם לאחריהם) ורוצים שינוי ע"י אימון ממוקד לגירושין בתהליכי גירושין ולאחריהם. האימון הממוקד יעזור להם לבצע שינוי ברמת הביטחון העצמי שלהם, ברמת יכולת קבלת ההחלטות, ברמת היכולת שלהם לפתח זוגיות ארוכת טווח שתחזיר להם את שמחת החיים שלהם. אם אתם רוצים לדעת עוד על תהליך האימון הממוקד לגירושין למתגרשים בתהליכי גירושין ולאחריהם לחצו כאן.

אם יש לכם חברים שנמצאים בתהליכי גירושין ואתם רואים שמצבם הרגשי מקשה עליהם בהתנהלות היומיומית שלהם שתפו אותם בפוסט ואולי יחד נעזור להם לצלוח את התקופה המאתגרת בחייהם.

רם שפינר

מגשר משפחתי ומאמן גרושים וגרושות בתהליכי גירושין ולאחריהם.

פוסטים אחרונים

להתגרש מבלי לפגוע בילדים

גירושין עם ילדים גירושין הם תהליך קשה ורגשי, במיוחד כאשר מעורבים ילדים. חשוב לקחת בחשבון את טובת הילדים בעת גירושין. משמעות הדבר היא התנהלות מתורבתת

קרא עוד »

להתגרש חכם ובמהירות

להתגרש בצורה חכמה גירושין הם אף פעם לא תהליך קל ולהחלטות שתקבלו במהלך תהליך הגירושין יכולות להיות השפעה מתמשכת על הכספים, הרווחה הנפשית ורווחת ילדיכם.

קרא עוד »

הדרך להתגרש נכון

פשוט להתגרש בטוב גירושין הם לרוב תהליך קשה שעלול לגבות מחיר כלכלי ורגשי משני הצדדים המעורבים. עם זאת, בעזרת גישור גירושין והסכם גירושין מקיף ניתן

קרא עוד »

להתגרש בחוכמה

להתגרש בלי לפגוע בטובת הילדים גירושין הם החלטה שקשה לקבל, וכשההחלטה להתגרש כבר מתקבלת יכול להיות קשה עוד יותר לדאוג לכך שתהליך הגירושין יעשה בצורה

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן