המרכז למשפט וגישור גירושין - עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר מגשרת גירושין ורם שפינר מגשר גירושין
גישור גירושין, ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי, אימון אישי לצמיחה ממשברים ושיקום הזוגיות

הסכנות שצריך להיזהר בגירושין

גירושין – הסכנות שצריך להיזהר מהם

גירושין במשפחה הוא אירוע מטלטל. זהו מצב שכל אחד מבני הזוג נמצא במצב רגשי מורכב המלווה בחוסר וודאות וחששות רבים. הבעיה היא שבתוך המצב הרגשי המורכב בני הזוג צריכים לקבל החלטות לגבי הדרך שהם בוחרים לנהל את תהליך הגירושין. האפשרויות הם גישור גירושין שמתנהל ע"י מגשר גירושין/מגשרת גירושין או הליך גירושין משפטי המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

יש בני זוג שלמרות המצב הרגשי המורכב בתהליך הגירושין ידעו לעשות הפרדה בין הטלטלה הנפשית בה הם מצויים לבין החשיבות לקבל החלטות רציונלית (ולא אמוציונאליות) לטובתם ובעיקר לטובת ילדיהם.

זוגות שידעו לקבל החלטות רציונאליות במהלך הגירושין בדרך כלל יבחרו בתהליך של גישור גירושין וישימו בצד את הליך הגירושין המשפטי. 
 

לעומתם יהיו לא מעט מקרים שזוגות יתקשו לקבל החלטות ולתקשר ביניהם בעקבות המצב הרגשי המורכב ויעדיפו שמישהו אחר (בדרך כלל חברים קרובים ובני משפחה) ייעץ להם מה לעשות. הסכנה היא שהעצות וההמלצות שיקבלו כל אחד מבני הזוג יהיו לא מקצועיות ועל פי השקפת עולמם הסובייקטיבית של האדם איתו הם יתייעצו.

הנתון החשוב שצריך לדעת היא שאותה המלצה ראשונית ולפעמים אקראית של בן משפחה או חבר לגבי איך נכון לנהל את תהליך הגירושין היא משמעותית ביותר. הסיבה לכך היא שבלא מעט מקרים המתגרשים יבחרו לפעול בדרך הראשונה המוצעת להם, זאת מאחר ומצבם הרגשי המורכב מקשה עליהם לחפש ולהבין לעומק את החלופות וההשלכות של כל אפשרות.

כאמור, האפשרויות הם לפנות לעו"ד לענייני משפחה שיגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה/בית הדין הרבני או לגישור גירושין שמתבצע ע"י מגשר גירושין – מגשרת גירושין – מגשרי גירושין.

למגשרי גירושין יש רק דרך אחת לפעול: הגעה להסכם גירושין דרך שיחה ושיתוף פעולה גם אם לבני הזוג יש טענות רבות כלפי אחד השני.

לעורכי דין יש שני דרכים לפעול: דרך משפטית ודרך גישורית (במידה והעורך דין/עורכת הדין גם מגשר/ת). אין וודאות באיזה דרך יבחר לייעץ עורך הדין והיא תלויה בזוית מבטו/ה דרך מחשבתו/ה ולפעמים האינטרסים שלו/ה. כידוע עלות הליך גירושין משפטי המצריך ייצוג משפטי של עורך דין יקר במאות אחוזים מהליך גירושין של גישור גירושין המתבצע ע"י מגשרי גירושין.

אז איך יודעים לבחור בין מגשר גישור לבין עורך דין לענייני משפחה?

ככלל אצבע, אם קיבלתם עצה ראשונית לצאת לקרב בבית משפט כנגד הצד השני מבלי לנסות לפתח ערוץ תקשורתי אנו ממליצים להימנע מעצה זו (אלא אם מדובר במקרים שישנה אלימות במשפחה). גם אם קיבלתם תביעה מבן הזוג או שאתם כבר בתוך הליך משפטי המלצתנו היא לא להתייאש ולפעול בכל דרך להביא את הצד השני לשולחן גישור הגירושין. כן זה קשה, שימו את האגו בצד לטובתכם ולטובת ילדכם.

מדוע עדיף לבחור בתהליך של גישור גירושין על הליך גירושין משפטי?

כשמנהלים הליך גירושין משפטי לא ניתן לדעת כיצד הסכסוך יסתיים וכמה זמן הוא ייקח. ברוב הפעמים הוא לוקח שנים! החלטות השופטים בבתי המשפט לענייני משפחה מבוססות ע"י חוקים ופסקי דין קודמים, אך גם על פי התרשמותם והשקפת עולמם האישית של השופט או השופטצ וזהו נתון לא צפוי ומשתנה. אף עורך דין לענייני משפחה לא יכול לתת לכם הבטחה מה תהיה תוצאות התביעה שלכם.

וחשוב מכך הרבה אנשים לא מודעים להשלכות הנפשיות הקשות שיש להליכים משפטיים לבני הזוג ובמיוחד לילדים ללא קשר לתוצאות פסק הדין.

תהיה התוצאה באשר תהיה בהליך הגירושין המשפטי, בפן הנפשי הצדדים יוצאים חבולים רגשית, פגועים ושומרי טינה אחד לשני, הילדים נפגעים ולפגיעה זו יש השלכות עתידיות רבות כמו קושי לפתח מערכת זוגית ועוד. בנוסף המצב הכלכלי של בני הזוג נפגע קשות כתוצאה מהוצאות משפטיות רבות.

זיכרו, בקרבות, גם אם תנצחו יהיו פצועים וכשמדובר בגירושים הפצועים הם אתם וילדכם. לכן, המלצתנו הנחרצת היא לבחור בגישור גירושין על הליך גירושין משפטי גם אם יש חילוקי דעות רבים בין בני הזוג ובתנאי שאין אלימות במשפחה.

גישור גירושין מסייע לבני הזוג להגיע להסכמות שמתאימות ספציפית לתא המשפחתי שלהם!

 

תהליך גישור גירושין הוא וולונטרי וחסוי. בתהליך מתקיימות פגישות משותפות ופרטיות של בני הזוג עם מגשרי הגירושין. התהליך מאפשר למתגרשים לייצר פתרונות יצירתיים והוא מהיר מאד ובסופו יוצאים בני הזוג עם הסכם גירושין ששומר על הילדים ומאפשר לבני הזוג יציאה לפרק הבא של החיים בצורה טובה יותר.

הליכי גישור גירושין יכולים להתקיים עם מגשר גירושין אחד או עם שני מגשרי גירושין. היתרונות בגישור גירושין בזוג כשאחד מהמגשרים הוא גבר והשניה היא אישה הם יצירת תחושת ביטחון ושיווין מגדרי בתהליך גישור הגירושין וגם פרספקטיבה מקצועית נוספת – זו גם הסיבה שאנו בחרנו לגשר גירושין בזוג בנוסף לעובדה ששנינו גרושים ובפרק ב' מוצלח.

עם כל הנאמר לעיל עדיין ישנם מקרי גירושין שחייבים לבוא בפתחו של ביהמ"ש כגון מקרי אלימות במשפחה, מעורבות סמים אלכוהול וכד' אך הם בשוליים. לצערנו ישנם מקרים רבים שהיו יכולים להיפתר בגישור גירושין אך הופנו להליכים משפטיים וגרמו לנזקים רבים עקב ייעוץ ראשוני שאינו מקצועי (למרות כוונתו הטובה) או אינטרסנטי.  

אם יש לכם עוד שאלות בכל הקשור לנושא הגירושין הרגישו חופשי ליצור איתנו קשר ונשמח לענות. בנוסף אנו נותנים במתנה את הספר המושקע שלנו "פשוט להתגרש נכון" שמלמד צעד אחר צעד זוגות שהחליטו להתגרש איך להתגרש נכון – איך להתגרש בטוב, ללא בתי משפט ועורכי דין בדרך שתפגע בהם הכי פחות ותאפשר להם לצאת לפרק ב' בחייהם בצורה הטובה ביותר. בכדי לקבל בחינם את הספר "פשוט להתגרש נכון" לחצו על הלינק כאן.

בנוסף, אנו יודעים שההחלטה להתגרש אף פעם לא פשוטה ולפעמים יש זוגות שרוצים לתת עוד צ'אנס לזוגיות שלהם לפני שהם מקבלים את ההחלטה המשמעותית האם להתגרש. במיוחד לזוגות שנמצאים במצב זה פיתחנו מודל של אימון לשיקום הזוגיות ב 12 מפגשים שלאחריו בני הזוג יקבלו החלטה מושכלת יותר האם הם רוצים להגיע לשלום בית או להתגרש. אם אתם רוצים להבין לעומק יותר כיצד עובד האימון לשיקום הזוגיות לחצו כאן. ישנם גם מקרים שבני זוג יחליטו בסוף התהליך לעשות הסכם שלום בית ולחילופין גירושין. בכדי להבין עוד יותר מה הוא "הסכם שלום בית ולחילופין גירושין" לחצו כאן. 

אנחנו הילה ורם בני זוג בפרק ב' מגשרי גירושין , הגישור עבורנו הוא שליחות ואנו מביאים לחדר הגישור את הניסיון האישי שלנו.פוסטים אחרונים

יצר נקמנות בגירושין

סכנות הרצון לנקמה בתהליכי גירושין נ-ק-מ-ה…מכירים את התחושה? יצר הנקמנות הוא חזק ומסוכן מאד במיוחד שמדובר בתהליכי גירושין בין הורים. מישהו פגע בכם / עבד

קרא עוד »

ייצוג משפטי בגירושין

ייצוג משפטי בהליך גירושין חשיבותו של ייצוג משפטי בהליכי גירושין הוא רב.הליך גירושין הינו תהליך מורכב וטעון, אך אם נעשה ניסיון באמצעות גישור גירושין שלא

קרא עוד »

הסכמי ממון

גישור בהסכמי ממון   בבואנו לדון בכתיבת הסכמי ממון יש לקחת בחשבון כי הסכם ממון צריך להתבצע בכתב. אם בני הזוג נשואים, ההסכם צריך לקבל

קרא עוד »

ניכור הורי

התמודדות עם ניכור הורי – השפעת סכסוך גירושין על הילדים מה זה ניכור הורי ? ניכור הורי הוא אחד התופעות המכוערות, מזעזעות והמסוכנות ביותר בכל

קרא עוד »

משמורת ילדים וזמני הורות

משמורת ילדים ההסכמות שהורים יצטרכו להגיע אליהם בנושא משמורת ילדים בתהליך של גישור גירושין. הסכם זמן שהות למתגרשים זו אופציה מועדפת. משמורת ילדים הינה אחת

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן