גירושין זה לא משחק (ב)ילדים!
רם שפינר והילה הבר - גישור גירושין, ייעוץ, אימון אישי לצמיחה ממשברים ושיקום הזוגיות באחריות.

רם שפינר והילה הבר מגשרי גירושין

משמורת ילדים וזמני הורות

 

משמורת ילדים

משמורת ילדים – סוגיית זמני שהות וזמני הורות
הסכם זמני הורות בהסכמה – הסכם זמני הורות למתגרשים – גישור זמני שהות – זמני שהות להורים גרושים –

חלק משמעותי של גיבוש ההסכמות בתהליך גישור גירושין הוא נושא משמורת הילדים או כפי שנהוג לומר בשפה הגישורית – הגעה להסכמות בנושא זמני ההורות / זמני שהות של כל הורה עם הילדים המשותפים. בתהליך ההגעה להסכמות בגישור הגירושין בני הזוג יצטרכו לקבל החלטות רבות לגבי חלוקת האחריות ההורית שלהם עם הילדים. מגשרי הגירושין יעזרו לבני הזוג להגיע להסכמות בנושאים רבים הקשורים לגידול הילדים כחלק מהשותפות החדשה שתיווצר ביניהם בהסכם הגירושין/הסכם לשותפות חדשה. ככל שהסכם הגירושין יהיה מפורט יותר כך ימזערו בני הזוג את הסיכוי לחילוקי דעות עתידיים ביניהם שיכולים לגרור אותם לפתוח בהליכים משפטיים אחד כנגד השני בהמשך הדרך. דבר שיכול לדרדר את המשפחה כולה לטלטלה כלכלית ונפשית מיותרת.

משמורת ילדים
משמורת ילדים בהסכם גירושין

ההסכמות שהורים צריכים להגיע אליהם במהלך גישור הגירושין בנושא זמני ההורות.

אצל איזה הורה ילונו הילדים בכל אחד מימות השבוע, בחגים ובחופשות.


במהלך תהליך גישור הגירושין בני הזוג יקבעו באילו ימים במהלך השבוע כל אחד מהם ישהה עם הילדים. לכל משפחה יש את שגרת החיים שלה ולכן אין נוסחה אחת לקבוע את הימים. תהליך של גישור גירושין מאפשר לבני הזוג לקבוע בעצמם לפי סדר העדיפויות שלהם את חלוקת הימים בכל שבוע עם הילדים. דבר שלא בהכרח קורה בהליכי גירושין משפטיים.

איך מתמודדים עם הורה אחד מבקש לבצע שינוי בזמני ההורות.


תוקפו של הסכם גירושין הוא לשנים רבות קדימה. החיים הם דינמיים והרבה דברים שאינם צפויים יכולים לקרות. הסכם הגירושין צריך לכלול בתוכו איזה מנגנונים ואפשרויות קיימות בפני בני הזוג אם אחד מההורים מבקש לשנות את זמני ההורות כתוצאה משינוי נסיבות בחייו. כשתהליך הגירושין מתבצע בגישור גירושין ישנם מגוון פתרונות שמגשרי הגירושין יוכלו לעלות לדיון ביחד עם בני הזוג על מנת להגיע להסכמות בנושא זה.

ההורים צריכים לקבוע במהלך תהליך גיבוש האחריות ההורית מי מטפל בילד שחלה ולא יכול ללכת למסגרת החינוכית.


מחלות ילדים הם חלק מהחיים. הסכם הגירושין צריך לקבוע בבירור על מי תהיה האחריות לטיפול בילד במצב של מחלה והוא אינו יכול ללכת למסגרת הלימודית.

מי מההורים מוציא את הילד מהמסגרת החינוכית כשהוא לא מרגיש טוב באמצע היום.


גם זה קורה: בבוקר הכל טוב והילד הולך למסגרת החינוכית. באמצע היום אחד מההורים מקבל טלפון (כשהוא נמצא בעבודה) שהילד לא מרגיש טוב. דבר המצריך את אחד ההורים  לבוא ולקחת את ילדיהם. הסכם הגירושין צריך לכלול בבהירות מי אחראי בכל יום על ארוע שכזה על מנת למנוע ויכוחים עתידיים בין ההורים. כמובן שבני הזוג בפועל יכולים להגיע להחלטות שונות שהאווירה ביניהם טובה אך יחד עם זאת חשוב שתהיה מסגרת ברורה לדברים על מנת למנוע חילוקי דעות עתידיים.

מה הם הסדרי ההסעות למעבר הילדים בין ההורים וחוגים.

הסכם הגירושין או כפי שאנחנו יותר אוהבים לקרוא לו "הסכם לשותפות חדשה" צריך לכלול בתוכו בצורה ברורה מי מסיע את הילדים לחוגים מרוחקים, מי מביא את הילדים לזמני השהות (בהתאם לגיליאים שלהם), ומה קורה במקרה שאחד מההורים עובר לגור בעיר אחרת. אלו כולם דברים שצריכים להילקח בחשבון וצריך לתת להם ביטוי במסגרת הסכם הגירושין בחלק הרלוונטי

האם זמני ההורות של הילדים עם ההורים מדורגים?


זמני ההורות של הילדים עם ההורים יכולים להתבטא בצורה מדורגת בהסכם הגירושין/הסכם לשותפות החדשה. כלומר, ההורים יכולים לקבוע שעד גיל מסוים של הילדים זמני ההורות יראו בצורה אחת ומגיל מסוים הם יראו אחרת. הכל לפי ראות עיניהם של ההורים כשטובת ילדיהם לנגד עיניהם. כשמדובר בהליך גירושין משפטי לא תמיד אפשר לעשות זאת.

האם יש מנגנוני פיצוי למקרה והורה אינו עומד במחויבות שלו.

 
מאחר והחיים דינמיים יכולים להיות מצבים שהורה לא יכול לעמוד במחויבות שלו בהסכם בין אם מסיבה מוצדקת ובין אם לא. הסכם הגירושין צריך לקחת בחשבון תרחישים רבים ולקבוע מנגנונים ופתרונות על מנת שבני הזוג גם במצבים כאלו ידעו איך עליהם לפעול.

שינוי יכול להיות קשור לשינוי מקום המגורים של אחד ההורים, או רצון לשינוי של הימים בהם ישהו הילדים עם כל אחד מההורים כתוצאה משינוי מקום עבודה וכדומה. הסכם הגירושין צריך לכלול כמה זמן מראש יש להודיע על הבקשה לשינוי ומה עושים במקרים שדברים לא צפויים קורים.

מה מנגנון היציאה מהארץ לחופשה בחו"ל של הורה עם ילדיו.


הסכם הגירושין /הסכם לשותפות חדשה צריך לקבוע במפורש מה הוא ההליך ליציאה מהארץ עם הילדים. האם יש זמן מקסימלי לשהות בחו"ל. ומהי ההערכות לקראת זה? האם אפשר לצאת בזמן הלימודים לחופשה ועוד…

מה המנגנון לקבלת החלטות במצב של חילוקי דעות.


חילוקי דעות הם חלק בלתי נפרד מהחיים גם כשזוגות נשואים. חילוקי דעות יכולים להיגרם בנושאי בריאות, לימודים ועוד. הסכם הגירושין/הסכם לשותפות חדשה צריך לקבוע בברור כיצד מתייחסים לנושאים אלו.

האם תשמר אחריות ההורית מבחינה כספית כשהילדים עוברים את גיל 18 או 21?

אמנם בגיל 18 הילדים כבר אינם נחשבים בפני החוק כקטינים אך ברוב המקרים עדיין הם יצטרכו עזרה בכדי להכנס לחיים ברגל ימין. ההורים צריכים לחשוב אם הם רוצים להחליט כבר בהסכם לשותפות החדשה שהם יממנו לילדים לימודים גבוהים, דירה להשכיר וכדומה…

לסיכום

כפי שפירטנו במאמר זה ישנם נושאים רבים בנושא משמורת הילדים/זמני הורות שהסכם הגירושין/הסכם לשותפות חדשה צריך לכלול. לצערנו ישנם לא מעט מקרים שזוגות שחתמו על הסכם גירושין שלא היה מפורט דיו, נאלצו לפנות לבית המשפט לאחר חילוקי דעות שנבעו מפרשנות שונה של סעיפי ההסכם.

אם יש לכם שאלות בנושא גישור גירושין בכלל ונושא משמורת הילדים/זמני הורות בפרט הרגישו חופשי ליצור איתנו קשר ונשמח לענות.

רם שפינר והילה הבר מגשרי גירושין וכותבי הספר "פשוט להתגרש נכון" המלמד זוגות כיצד להתגרש נכון מבלי לפגוע בעצמם ובילדיהם נפשית וכלכלית.

עוזרים לזוגות להתגרש בטוב לא לפני שבודקים אם יש סיכוי לשיקום הזוגיות.

רם שפינר, אב לתומר, שחר ואופיר, מגשר גירושין, מאמן זוגי לשיקום הזוגיות ומאמן אישי לצמיחה, יזם ובעל תואר במנהל עסקים ביחד עם הילה הבר, אמא לאוהד, בעלת תואר בפסיכולגיה ועבר ניהולי רב שנים נמצאים בפרק ב' בחייהם אחד עם השני.

רם שפינר והילה הבר מגשרי גירושין
רם שפינר והילה הבר – גישור גירושין למטרת הגעה להסכם גירושין/הסכם לשותפות חדשה.

פוסטים אחרונים

גישור משפחתי

גישור משפחתי: סגירת הפרק המשמעותי בדרך המלך עומדים לקראת גירושים ומרגישים שהכל הולך להתפוצץ לכם בפנים? מתלבטים בין הליך גירושין משפטי או תהליך של גישור

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן