עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

5 דרכים להתגרש

חמש דרכים להתגרש

במאמר זה אשתף אתכם בחמש דרכים שונות שבני זוג יכולים לבחור בהם כשהם מחליטים להתגרש.

אני לא מתכוון כרגע לשאלות כמו: אצל מי יהיו הילדים ואיך יתחלק הרכוש. אני מתכוון לשלב הקודם לפני כל זה, שבו אתם מחליטים מי יהיה זה שיחליט על עתידכם ועתיד ילדכם בעקבות הגירושין.

מי יחליט בשבילכם מה יהיו זמני השהות של כל הורה עם הילדים (לשעבר נקראו "הסדרי ראייה") , מה יהיו הסדרי המזונות, איך תתבצע חלוקת הרכוש, הסדרת הגט וכל הנושאים האחרים הקשורים לגירושים. ואיך תהליך הגירושים עומד להתנהל.

ישנם חמישה מסלולים עיקריים, שרוב הזוגות המתגרשים בוחרים באחד מהם כדי ליישב את המחלוקות ביניהם. אני אסביר בקצרה מה קורה בכל מסלול, למי הוא מתאים ומה הסיכויים והסיכונים הטמונים בו.

אם אתם נמצאים בתהליכי גירושין או אם יש לכם חברים או משפחה שנמצאים בתהליכי גירושים אנו מפצירים בכם שלאחר קריאת מאמר זה תורידו בחינם את הספר פשוט להתגרש נכון (או תשלחו אותו לזוג שהחליט להיפרד ולהתגרש). הספר עזר למאות זוגות בישראל להתגרש בטוב במינימום נזקים כלכליים ונפשיים לעצמם וילדיהם. את הספר ניתן להוריד בחינם בלחיצה מכאן. 

ייצוג משפטי בגירושין
חברי המרכז לגישור גירושין ומשפט: אורי דון יחייא עורך דין ומגשר, רם שפינר מאמן ומגשר גירושין, הילה מגשרת גירושין

הדרך הראשונה להתגרש – מו"מ ישיר בין בני הזוג (Negotiation)

באפשרות הזאת, בני הזוג  יושבים אחד על אחד על כוס קפה, ומיישבים את המחלוקות שלהם ומגיעים להסכמות בכל הנושאים הקשורים לגירושים: זמני שהות, מזונות, חלוקת רכוש והסדרת הגט.

זאת האופציה הטובה ביותר, אם בני הזוג מסוגלים לעשות אותה. למה?

 • כי בני הזוג מחליטים על החיים שלהם ושל ילדיהם, ולא מישהו אחר.
 • כי זה בחינם (חוץ מהוצאה קטנה בסוף, כמו שאפרט)
 • כי זה בלי עורכי דין
 • כי זה מהיר לעומת האלטרנטיבות האחרות
 • כי זה בלי לדרדר את היחסים (בניגוד למה שקורה במלחמה)
 • כי זה טוב לילדים שבני הזוג יסיימו את זה יפה ולא במאבק
 • כי זה אומר שלבני הזוג יש תקשורת טובה, אז יש סיכוי טוב שתצליחו לשתף פעולה גם בעתיד לטובת הילדים.

השלב היחידי שבו יצטרכו בני הזוג בכל זאת לערב מישהו נוסף, הוא בסוף- אחרי שיכתבו ההסכמות שלהם שיצטרכו להיות מנוסחים בהסכם גירושים. הסכם הגירושים צריך לקבל תוקף של פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני אחרת הוא "לא תופס", ובשביל זה בני הזוג צריכים לתת אותו לעורך דין למשפחה או מגשר גירושין – מגשרת גירושין שמתמחים בתחום הזה ויודעים איך לנסח אותו.  

גם כאן שווה לבחור עורך דין למשפחה או מגשר גירושין שיודעים לכתוב הסכמי גירושין הנותנים ביטוי לאפשרויות רבות שיכולות לקרות בעתיד. העובדה שבני זוג הצליחו להגיע להסכמות בעצמכם היא מבורכת וכולי תקווה שהם תמיד יוכלו לפעול בשיתוף פעולה אך חשוב גם לתת פתרונות בהסכם הגירושין למצב שהתקשורת ביניהם תשתנה לרעה ותחל פרשנות שונה לסעיפים בהסכם. דבר שיכול לגרור את בני הזוג בעל כורכם לפתחו של בית המשפט הגם שהגיעו להסכמות ויש בידיהם הסכם גירושים עם תוקף של פסק דין מבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.  

כתיבת הסכם גירושין לא אמור לעלות יותר מדי, איפה שהוא בין 5000 ₪ + מע"מ במקומות הזולים ועד 15,000 ₪+ מע"מ במקומות היקרים.

לאחר גיבוש הסכם הגירושים יצטרכו בני הזוג לבקר פעם אחת בבית משפט. זה אמור ללכת חלק, כי ברוב המוחלט של המקרים השופטים לא מתערבים במה שהסכמתם ביניכם. זכותכם לסדר את החיים שלכם כרצונכם. רק אם השופט יחשוב שיש פה משהו חריג, שהוא ממש לא מקובל או שהוא יכול לפגוע בילדים, הוא יכול להתחיל לשאול שאלות. אבל זה לא קורה בדרך כלל.

הדרך השנייה להתגרש היא גישור גירושין (Mediation)

באפשרות הזאת, בני הזוג מאוד רוצים להיות כמו הזוג הראשון (שהגיעו להסכמות בבית קפה…)- אבל אתם לא מצליחים כרגע…

התקשורת בין בני הזוג לא במיטבה עכשיו בגלל הגירושים והמתח, או שפשוט הם נתקעו על כמה נושאים שבהם לא הצלחתם לגשר על הפערים, אבל בנוכחות גורם שלישי מסביב לשולחן גישור הגירושין, הם עדיין מסוגלים לדבר איכשהו. לכן אתם פונים למגשר גירושין.

מגשר הגירושין הוא גורם נייטרלי, שהמומחיות שלו היא ניהול משא ומתן. הוא לא מחליט בשבילכם ואין לו סמכות לעשות את זה, אלא עוזר לבני הזוג לתקשר ולהגיע להסכמות.

גישור הגירושין הוא הליך וולונטרי. אי אפשר לחייב בני זוג להשתתף בו, וגם, בני הזוג יכולים תמיד להפסיק את הגישור מתי שירצו ללא צורך בהסבר, אם זה לא יענה על הציפיות שלהם.

מותר לכל אחד מבני הזוג לקחת עורך דין פרטי משלו, שילווה אותו בגישור. מישהו "משלו" שמחוייב רק לאחד מבני הזוג וינחה אותו איך להתנהל בגישור- מה להגיד בגישור ואיך נכון להציג את הדברים? מתי להציע הצעה ואיך להגיב להצעה של הצד השני? עורך הדין גם יעבור על ההסכמות אחרי שיכתבו אותן, ויבדוק את זה בשביל בני הזוג.

יש גם לא מעט אנשים שחשים חוסר בטחון לשבת מול הצד השני, אפילו בנוכחות מגשר גירושין. אז לפעמים עורכי הדין הפרטיים מצטרפים לחלק מפגישות גישור הגירושין, אם יש בכך צורך, בתיאום עם המגשר כמובן. 

לקחת עורך דין פרטי שילווה בני זוג במהלך גישור, זה לא אמור לעלות הרבה. הוא לא עושה בשביל אף אחד מבני הזוג מלחמה ואפילו לא עושה את המשא ומתן בעצמו, אלא רק מלווה את אחד מבני הזוג אצל המגשר.

אז בחשבון הכולל, מה שישלמו כל אחד מבני הזוג לעורך דין פלוס מה שישלמו למגשר עצמו- עדיין ייצא פחות ממה שיעלה לקחת רק עורך דין (בלי מגשר), ושהוא ינהל את המשא ומתן מול עורך הדין השני.

לפי היכרותי את השטח, אחוז די גבוה של הגישורים מסתיימים בהצלחה. וגם אם לא תצליחו- לא קרה כלום, כל האופציות פתוחות. לא הפסדתם שום דבר חוץ מקצת זמן וכסף. ואני קורא לזה "קצת" באופן יחסי, כשאני משווה את זה לאלטרנטיבות הבאות ברשימה…

אפשר גם לנסות מגשר גירושין נוסף, אם הראשון לא הצליח. המגשרים שונים מאוד זה מזה באופי, בגישה, בשיטת העבודה ובעוד הרבה פרמטרים, ומה שמגשר גירושין אחד לא הצליח לעשות- יכול מגשר גירושין אחר להצליח מצויין.

הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין ביחד עם עורך דין ומגשר אורי דון יחייא הם מקימי המרכז למשפט וגישור גירושין וכותבי הספר "פשוט להתגרש נכון" הניתן בחינם באתר זה.

הדרך השלישית להתגרש היא דרך מו"מ בין עורכי דין.

במצב זה אין תקשרות בין בני הזוג. הם לא מדברים… לא בבית קפה וגם לא אצל מגשר הגירושין.

באופציה הזו, כל צד לוקח עורך דין פרטי משלו. אבל זה עדיין לא בשביל לעשות מלחמה בבית משפט, אלא כדי שעורכי הדין ידברו ביניהם וינהלו את המשא ומתן בשמכם, עד להשגת הסכם גירושין. הם יעשו במקום בני הזוג את מה שהם לא מסוגלים לעשות כרגע.

מו"מ בין עורכי דין לענייני משפחה פחות טובה מגישור גירושין, כי אף אחד אחר לא מבין את בני הזוג ומצבם יותר טוב מהם. תקשורת ישירה היא עדיפה מאשר "דרך מתווכים" בשיטת טלפון שבור.

חוץ מזה, אם יש לבני הזוג ילדים אז ממילא הם יצטרכו להישאר בקשר במה שנוגע אליהם. אז כדאי להתחיל לעבוד על התקשורת שלהם כבר מעכשיו ולנסות גישור גירושין.

יש גם עוד יתרונות לגישור גירושין, לעומת האופציה של מו"מ בין עורכי דין. למשל: מגשר גירושין מיומן יודע להוביל את הצדדים להסכם של "win-win", ששני בני הזוג ייצאו מרוצים. הוא עוזר לבני הזוג להבין טוב יותר את הצרכים של עצמם וגם של הצד השני, וזה מאפשר למצוא פתרונות יצירתיים שבהם שני בני הזוג מרגישים מורווחים. זה אפשרי, מניסיון.

לעומת זאת, עורכי הדין לא בהכרח מנסים להגיע ל-win-win וגם לא תמיד הם יודעים איך לעשות את זה. הגישה שלהם היא, שההפסד של השני הוא הרווח שלי. אז כל אחד מושך רק לכיוון שלו. גם אם עורכי הדין יגיעו לפשרה בסוף, כנראה שאתם לא תצאו כל כך מרוצים מהסכם הגירושין. לא מן הנמנע שבני הזוג יחתמו על הסכם הגירושין אבל זה יהיה בתחושה של "אין ברירה", וכנראה הם ישארו ממורמרים ויתנחמו קצת בעובדה שגם הצד השני יצא ממורמר…

אבל, אם אין ברירה- אז גם זאת אופציה. ובוודאי שזה עדיף ממלחמה בבית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, וגם יעלה לכם פחות אצל עורכי הדין.

הדרך הרביעית להתגרש היא בוררות (Arbitration)

בוררות היא האופציה הפחות נפוצה מתוך חמשת הדרכים להתגרש. רק מעט מגיעים לבוררות בגירושים.

מה זה בורר? "שופט ביתי". זה מישהו שמחליט בשביל בני הזוג, ממש כמו בית משפט, ומה שהוא יחליט יחייב אתכם כמו פסק דין.  

הבורר יכול להיות שופט בדימוס, ולפעמים הוא עורך דין. בני הזוג הולכים למשרד שלו, מתווכחים ומראים לו הוכחות ומסמכים כמו בבית משפט, והוא מכריע בסוף במחלוקות.

אלה היתרונות העיקריים של בורר, לעומת בית משפט לענייני משפחה:

 • זמן (הבוררות קצרה ומהירה הרבה יותר)
 • אווירה אחרת (אמנם רבים שם אבל באווירה ביתית… ורוב הפגישות בלי עורכי דין)
 • חוסך עלויות אצל עורך הדין שלכם (בשביל ללוות אתכם בבוררות, הוא יקח מכם פחות ממה שיקח על מלחמה בבית משפט)

יש גם חסרונות לבוררות, ואני באופן אישי לא מתלהב מזה בדרך כלל… בכל מקרה אל תלכו על זה בלי להתייעץ עם עורך דין קודם, שיסביר לכם את המשמעויות והסיכונים וגם ילווה אתכם בתהליך.

הדרך החמישית להתגרש היא בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני

הגענו לאופציה האחרונה.

זו האופציה הכי גרועה. גירושים שמתנהלים בבית המשפט לעניני משפחה או בית הדין הרבני יובילו אתכם לדברים הבאים:

 • זה ידרדר את בני הזוג למלחמה (חושבים שהיחסים כבר הרוסים גם ככה? חכו…)
 • זה יעלה לבני הזוג הכי הרבה כסף
 • זה יקח לבני הזוג הכי הרבה זמן (בדרך כלל שנים)
 • זה יעלה לבני הזוג בבריאות
 • זה יפגע לבני הזוג בילדים שלהם.

וכל זה בשביל מה? בכלל לא בטוח שבני הזוג ישיגו בזה משהו, שהם לא היו משיגים באופציות הקודמות. וגם אם כן, חשוב שיעשו את חשבון אם זה שווה את ההפסד.

אז למה כל כך הרבה אנשים בוחרים דווקא באופציה הזאת? למה רוב המתגרשים יורים לעצמם ברגל ועושים את הדבר הכי גרוע בשביל האינטרסים שלהם עצמם?

התשובה לכך היא מורכבת וישנם הרבה סיבות. בספר ההדרכה שכתבתי "פשוט להתגרש נכון"  כתבתי בין היתר על הטעויות הנפוצות שאנשים עושים בגירושים. בספר תמצאו הסברים מפורטים על הענין הזה, ואיך אתם יכולים להימנע מזה.

את הספר תוכלו לקבל בחינם בלחיצה כאן.

פוסטים אחרונים

איך להתגרש

איך להתגרש נכון כאשר זוג מגיע למצב שהוא רוצה להתגרש ולסיים את תקופת הנישואין שלו, חשוב שיתייעץ עם האנשים הנכונים כיצד להתגרש נכון ואיך להתנהל

קרא עוד »

סימנים שצריך להתגרש

מתי הזמן להתגרש קבלת ההחלטה לסיים נישואים ולהתגרש אינה החלטה קלה להגיע אליה. יחד עם זאת זיהוי מתי ההחלטה להתגרש עשויה להיות הצעד ההגיוני היחיד

קרא עוד »

להתגרש

להתגרש נכון בישראל לצערינו ההחלטה להתגרש אף פעם לא קלה. יחד עם זאת על אף שההחלטה קשה היא הופכת למציאות עבור זוגות רבים. זו הסיבה

קרא עוד »

שאלון האם להתגרש

שאלון גירושין 2024 גירושין הם אירוע מטלטל המשנה את חיי המשפחה בצורה דרמטית ומשפיע לא רק על בני הזוג המעורבים אלא גם על ילדיהם. בתוך

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להתגרש

כמה זמן לוקח להתגרש בישראל לא פעם אנחנו נשאלים מפי לקוחותינו את השאלה: כמה זמן לוקח להתגרש בישראל? התשובה לשאלה הזו היא תלוי. ולמה הכוונה?

קרא עוד »

גישור משפחתי

איך להתגרש דרך גישור משפחתי גישור גירושין משפחתי הוא כלי יקר ערך לזוגות המחליטים להתגרש. גישור גירושין הוא הדרך הטובה ביותר לפתרון קונפליקטים ומחלוקות בתהליך

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן