עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

גירושין – למי עוברת הדירה?

כיצד מתבצעת חלוקת הזכויות בדירת המגורים בהליכי גירושין

כשבני זוג מחליטים להתגרש לא פעם עולה השאלה כיצד תתבצע חלוקת הזכויות על הדירה לאחר הגירושין. כמובן שאם בני הזוג מגיעים להסכמות במסגרת תהליך גישור גירושין שמתנהל ע"י מגשרי גירושין הם יכולים להחליט כל דבר שהם רוצים. לעומת זאת אם הגירושים מתנהלים בהליך גירושין משפטי שבדרך כלל כל צד מיוצג על ידי עורך דין לענייני משפחה בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני אז החוק היבש אומר שאם בני זוג קנו ביחד דירה, היא תתחלק ביניהם בחלקים שווים אלא אם כן היה הסכם ממון שקבע אחרת.

מה פוסקים בתי המשפט לענייני משפחה או בתי הדין הרבניים כשאחד מהצדדים הוא בעל דירה לפני הנישואין

ישנם מקרים בהם לאחד מהצדדים יש דירה ונכסים שהביאו עמם מלפני יום הנישואים של בני הזוג. לא פעם נשאלת השאלה האם בית המשפט יקבע באופן אוטומטי שהדירה היא באופן בלעדי של אותו צד שהביאו את הדירה מלפני הגירושין.  האמת היא שקשה יהיה לתת תשובה חד משמעית בעניין. יתכנו מקרים בהם בית המשפט יקבע חלוקה שווה על הדירה אם יתרשם שלמרות שאחד מהצדדים הביאו את הדירה מלפני הנישואים בני הזוג עשו "דבר מה נוסף" בדירה . "דבר מה נוסף" יכול להיות שיפוצים משמעותיים לנכס או תשלום משכנתא משותף.  לחילופין בית המשפט יכול לקבוע פיצוי כספי כלשהוא. הקביעה תהיה בהתאם לנסיבות העניין והתרשמות השופט או השופטת בבית המשפט לענייני משפחה או הדיין בבית הדין הרבני.

האם עזיבת הבית פוגעת בזכויות חלוקת הדירה?

שאלה נוספת שלא פעם עולה בהקשר דירת המגורים בהליכי גירושין היא: האם עזיבת הבית בתקופת טרום גיבוש הסכם הגירושין או פסק דין מבית המשפט יכולה להביא לאיבוד הזכויות על דירת המגורים?

חשוב לדעת שהמגורים בבית אינם קשורים לזכויות הבעלות עליו. עזיבת הבית איננה גורמת לצד שעזב את הבית לאבד את זכאותו הרכושית עליו. יחד עם זאת ישנם משמעויות אחרות לעזיבת הבית שיכולות לפגוע בצד העוזב.

1.      ישנם מקרים שבית המשפט יחליט שעזיבת הבית של אחד מהצדדים תשפיע בהתייחסותו לעניין הכתובה.

בהתאם לנסיבות העניין בית המשפט יכול להחליט שעקב עזיבת הבית צד אחד ישלם את מלוא סכום הכתובה לצד השני או מנגד למחוק אותו, להקטין אותו או לא לתת לעניין התייחסות כלל.

2.      לעיתים בן הזוג שעזב את הבית יהיה זכאי לקבל "דמי שימוש" מבן הזוג שנשאר בבית.

גם כאן הקביעה תהיה בהתאם לנסיבות העניין והתרשמות השופט/ת הספציפיים שימונו לתיק הגירושין.

מה הם "דמי שימוש" ולמי יש זכאות לקבל אותם בתהליכי גירושין?

דמי שימוש הם מונח בו סכסוך גירושין מתגלגל להליך משפטי בו צד אחד מחליט לעזוב את הבית. בבית המשפט יטען אותו צד שעזב שהוא זכאי ל "דמי שימוש" מאחר ואם שני בני הזוג היו יוצאים מהבית הם היו מקבלים שכר דירה  שהיה מתחלק ביניהם.

בלא מעט מקרים שתטען טענה זו הצד שנשאר בבית יטען להגנתו שהוא לא הכריח את הצד השני לעזוב והצד שעזב מוזמן לחזור לגור בדירה מתי שירצה ולכן הוא לא זכאי לדמי שימוש.

כמובן שהצד שעזב את הבית יטען מנגד שהוא אינו יכול לחזור לבית מאחר והיחסים הידרדרו לרמה כזו שמגורים משותפים רק ירעו את המצב ויוכלו לגרום לנזקים נוספים להורים ולילדים.

איך מחליט בית המשפט האם לקבוע דמי שימוש בהליכי גירושין

אז מה יחליט בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לגבי דמי שימוש במצב של עזיבת בית של אחד מבני הזוג בהליכי גירושין?

שוב, קשה לדעת מה יקבע בית המשפט. ההחלטה תהיה בהתאם לנסיבות וההתרשמות הספציפית של השופט או השופטת שמונו לדון בתיק הזה.  הנסיבות יכללו בין השאר האם הצד שעזב עשה זאת מרצונו או שהדבר נכפה עליו, תום ליבם של הצדדים ועוד.

חשוב לזכור שעל אף שהחוקים לכאורה יבשים התרשמותו והפרשנות של בית המשפט למצבים יכולה להשתנות משופט/ת לשופט/ת ולכן קשה מאד להעריך מה תהיה התוצאה המשפטית בתהליכי גירושין שמתנהלים בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. 

בכל מקרה הליכים בבתי משפט הם ארוכים יקרים ופוגעניים ולכן אנו ממליצים לכל זוג לנסות ככל הניתן להגיע להסכמות בתהליך של גישור גירושין שיוביל להסכם גירושין או הסכם לשותפות חדשה כפי שאנו יותר אוהבים לקרוא לו.

פוסטים אחרונים

הסכם גירושים תוך שבוע

האם אפשרי להתגרש תוך שבוע זה לא סוד שתהליכי גירושים הם מהאירועים הקשים ביותר שבני האדם עוברים בחייהם הן בהבט הנפשי והן בהבט הכלכלי. ישנם

קרא עוד »

הדרך המחתרתית להתגרש

להתגרש מהר בדרך מחתרתית זה לא סוד שרוב תהליכי הגירושין מלווים בלחץ כבד אותו חווים בני הזוג הן ברמה הנפשית והן ברמה הכלכלית. אחת הסיבות

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן