עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

3 סיבות מדוע לא להתגרש בגישור גירושין

מדוע לא להתגרש בתהליך של גישור גירושין?

גירושין הוא הליך מורכב שמשפיע לא רק על הזוג המתגרש אלא גם על הילדים והמשפחה הרחבה. לא מעט פעמים זוגות שמתגרשים מקבלים הרבה מאות עצות מהסביבה שלהם. עצות של: איך נכון להתגרש? איך הם צריכים לפעול? ממה הם צריכים להיזהר? איך לא לעשות טעויות שמתגרשים ועוד. הנקודה שאליה צריכים בני הזוג שעתידים להתגרש לשים לב אליה היא ממי הם מקבלים את העצות שלהם.

הרבה פעמים העצות מתקבלות מבני משפחה שבאמת רוצים רק לעזור. הבעיה היא שלפעמים, בטעות, אנשים נוטים לחשוב (ובעיקר ברגעי משבר כמו גירושין) שבגלל שלאדם שנותן את העצה אין שום מניע אינטרסנטי אלא רק לעזור, אז בוודאות עצותיו גם טובות.

חשוב לדייק: שאדם שרוצה בטובתך נותן לך עצה אין זה אומר שבהכרח הוא האדם הנכון ששווה שייעץ לך. כלומר עצה של הורים, שאינם בקיאים בתהליכי גירושין (אך הם בהחלט רוצים בטובת הבן או הבת שלהם) לא בהכרח יתנו עצה טובה. גרוע מכך העצה יכולה להיות גרועה שרק תחמיר את מצב בנם או ביתם ואם יש ילדים אז גם את מצבם. לפעמים עצות כאלו, מצד הקרובים אלינו ושרוצים בטובתינו יכולות להגיע מהפחד האישי שלהם מהתהליך, מסיפורים ששמעו אצל חברים שלהם וכדומה.

לא פעם אנשים מייעצים לקרובים אליהם בנושא גירושין על סמך סיפורים ששמעו מאנשים אחרים (בדרך כלל חברים שלהם). הסיפורים האלו בדרך כלל חלקיים ולא נשאלות לגביהם כל השאלות שצריכות להישאל. שאלות כמו: האם בהכרח יודע האדם שמייעץ את כל פרטי הסיפור? או רק את הכותרות שלו? האם כל הנתונים שניתנו לו נבדקו ונמצאו אמיתיים? האם שמע את שני הצדדים בסיפור או רק צד אחד? מה מרכיבי האישיות של הצדדים בסיפור ששמע? את כל הפרמטרים האלו ועוד צריך כל אחד מבני הזוג לקחת בחשבון לפני שהוא בוחר לפעול על פי עצה שהוא מקבל מהקרובים שלו.

אנו שומעים לא מעט על בני זוג שהתגרשו ופנו לעורכי דין בכדי להתגרש כי זו הדרך היחידה שהם הכירו. לא פעם מדובר בזוגות שעשו זאת בגלל שהם לא ידעו שישנם אפשרויות נוספות להתגרש, או שחשבו שבגלל שיש להם חילוקי דעות רבים אז אין שום סיכוי שתהליך אחר יכול לעבוד בשבילהם. הם גם לא היו מודעים לאיך הליך גירושין משפטי מתנהל, עלותו, אורכו וכמות ההרס שהוא יכול לייצר. הם פשוט קיבלו זאת כגזרת גורל.

הסיבות שבגינן לא צריך להתגרש בתהליך של גישור גירושין

הסיבה הראשונה שבגללה זוגות לא מתגרשים בתהליך של גישור גירושין היא שהם חושבים (בטעות) שבתהליך גירושין משפטי הילדים יפגעו פחות מאשר הליך של גישור גירושין. אם זו האמונה שמחזיקים בני הזוג (כמובן מחוסר ידע כיצד מתנהל הליך גירושין משפטי) אז כמובן שהם יתגרשו בתהליך גירושין משפטי. אך כמובן, אם לבני הזוג יש את הידע המתאים והם מבינים שדווקא גירושין בהליך של גישור יפגע בצורה משמעותית פחותה בילדיהם הם בהחלט יפנו לתהליך של גישור גירושין.

הסיבה השנייה שבגללה זוגות לא מתגרשים בתהליך של גישור גירושין היא שבני הזוג חושבים (בטעות) שהליך גירושין משפטי הוא זול יותר מהליך גירושין בגישור גירושים או דומה לו. אם לבני הזוג יש את הגישה למידע הרלוונטי הם מהר מאד היו מבינים שהליך גירושין משפטי עולה מאות אלפי שקלים לכל אחד מבני הזוג. הסיבה לכך היא שכל תיק גירושין מורכב מכמה תתי תיקים: מזונות, זמני שהות, חלוקת רכוש והסדרת הגט. ניהול מספר רב של תיקים לוקח חודשים רבים בבתי המשפט ובדרך כלל גם שנים רבות. לעומת זאת בתהליך של גישור גירושין בני הזוג דנים על כל תתי העניינים ביחד ומגיעים להסכמות בפגישות משותפות. עלותו של תהליך גישור הגירושין כולל ניסוח הסכם הגירושין בדרך כלל אינה עולה על 15,000 ש"ח לשני הצדדים וישנם גם מקרים שבפחות מכך מכך. כלומר, עלותו של הליך גירושין משפטי עולה לפחות 200,000 ש"ח יותר מתהליך של גישור גירושין ולפעמים הרבה יותר. ברגע שבני הזוג מבינים את הפערים הענקיים האלו הרבה יותר קל להם להגיע להסכמות וחילוקי דעות שיש בסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים והם ניתנים לגישור בצורה קלה יותר.

הסיבה השלישית שבגללה זוגות לא מתגרשים בתהליך של גישור גירושין היא שבני הזוג חושבים שאם יש להם חילוקי דעות רבים בכל הקשור למזונות, זמני שהות עם הילדים וחלוקת הרכוש אז הם חייבים לפתור את עניינים בבית המשפט. זוגות שנחשפים לידע הנכון מבינים שחילוקי דעות רבים נפתרים במהלך תהליך של גישור הגירושין ודווקא בבית המשפט הפתרונות הם בדרך כלל לא לשביעות רצונם של הצדדים.

הסיבה הרביעית שבגללה זוגות לא מתגרשים בתהליך של גישור גירושין היא שהם חושבים שתהליך גירושין משפטי קצר יותר מאשר הליך גירושין שמתנהל בתהליך של גישור גירושין. שוב, מדובר בזוגות שלא מקבלים את הידע המתאים לפני כניסתם לתהליך. הליך גירושין משפטי בדרך כלל לוקח שנים. לעומתו תהליך גירושין בגישור גירושין יכול להסתיים תוך שבועיים עד חודשיים ויש מקרים שגם בפחות זמן.

המדריך "פשוט להתגרש נכון" במתנה

על מנת שלזוגות תהיה את הגישה לידע הרלוונטי לפני שהם מתגרשים החלטנו במרכז לגישור גירושין ומשפט לכתוב מדריך ממוקד ופרקטי וקראנו לו "פשוט להתגרש נכון". אנחנו נותנים את המדריך במתנה לזוגות שמבינים שהם צריכים לקבל את הידע המתאים לפני שהם מתגרשים. במדריך אנחנו משתפים ידע רב שקשור לגירושין בכלל ולתהליך גישור הגירושין בפרט. הנושאים שתמצאו במדריך הם: חלוקת רכוש, זמני שהות עם הילדים, מזונות, הסדרת הגט ועוד. יחד עם זאת המדריך גם נותן טיפים להתנהלות של בני הזוג ברמת התקשורת בינהם על מנת שיוכלו לצלוח את תהליך הגירושים בצורה הטובה ביותר. את המדריך תוכלו להוריד בלחיצה כאן

מאחלים לכם המון בהצלחה!

פוסטים אחרונים

הסכם גירושים תוך שבוע

האם אפשרי להתגרש תוך שבוע זה לא סוד שתהליכי גירושים הם מהאירועים הקשים ביותר שבני האדם עוברים בחייהם הן בהבט הנפשי והן בהבט הכלכלי. ישנם

קרא עוד »

הדרך המחתרתית להתגרש

להתגרש מהר בדרך מחתרתית זה לא סוד שרוב תהליכי הגירושין מלווים בלחץ כבד אותו חווים בני הזוג הן ברמה הנפשית והן ברמה הכלכלית. אחת הסיבות

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן