המרכז למשפט וגישור גירושין - עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר מגשרת גירושין ורם שפינר מגשר גירושין
גישור גירושין, ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי, אימון אישי לצמיחה ממשברים ושיקום הזוגיות

איך מחשבים מזונות בגישור גירושין

מזונות ילדים – איך לדעת את סכום המזונות שתשלמו בגישור גירושין

נושא חישוב דמי מזונות הילדים הוא אחד מהנושאים הרגישים ביותר בתהליכי גירושין מאחר והוא קובע עם איזה סכום כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש לאחר גיבוש הסכם הגירושין ובהתאם לכך יוכל לתכנן את חייו. לסכום בו כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש יש השפעה ישירה על כמות ואיכות הקשר בין ההורה לילדיו ולכן גישור גירושין בהסכמה יכול להביא את הפתרון לסוגיה.

כיצד נקבעים מזונות הילדים בהליך גירושין משפטי לעומת בתהליך של גישור גירושין

בתהליך גירושין משפטי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני מחליטים על גובה המזונות (לאחר הצגת כתבי תביעה וכתבי הגנה של בני הזוג אחד כנגד השני) על פי הלכות, חוקים והשקפת עולמם הפרטי של השופט או השופטת.

חישוב דמי מזונות בהליך גישור עדיף כי מזונות הילדים בהליכי גירושין משפטיים הוא מורכב ומסועף מאד וכולל בתוכו גם את מרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה.  ישנו שוני בין הדרך שבה בית הדין הרבני מחשב את מזונות הילדים לעומת דרך החישוב שמתבצע בבית המשפט לענייני משפחה.

בני הזוג צריכים להיות מודעים לכך שזה לא משנה לאיזה ערכאה משפטית הם מגיעים, בין אן מדובר בבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה בסוף היום הם מוותרים על הזכות שלהם לקבל החלטה על חייהם ומעבירים אותה לבית המשפט.

חשוב לדעת : תיק המזונות יכול להתנהל בבית הדין הרבני רק אם שני בני הזוג מסכימים לכך. ככל שצד אחד מתנגד בשלבים הראשוניים לניהול תיק המזונות בבית הדין הרבני, תיק המזונות יתנהל בבית המשפט לענייני משפחה גם אם תיק הרכוש והמשמורת של הילדים מתנהל בבית הדין הרבני כתוצאה ממרוץ הסמכויות הנהוג בישראל. זהו נתון שחשוב לדעת אותו כי הוא יכול להפחית את הלחץ של הצדדים להגיש תביעה אחד כנגד השני.

מי קובע את גובה מזונות הילדים בתהליך של גישור גירושין

בניגוד לתהליך גירושין משפטי בו סכום המזונות נקבע ע"י בית המשפט לענייני משפחב או בית הדין הרבני בתהליך של גישור גירושין בני הזוג הם אלו שקובעים את הסכום.

ישנם מקרים שבני הזוג מגיעים לתהליך גישור הגירושין לאחר שדיברו על נושא המזונות בבית והגיעו לתוצאה בעצמם ללא צורך של תהליך של גישור גירושין. ישנם מקרים שישנו פער קטן בין הסכומים שבני הזוג חושבים עליו וישנם מקרים שיש חוסר הסכמה מוחלט לגבי סכום המזונות בין בני הזוג.

ככל והגיעו בני הזוג להסכמות בעצמם לסכום המזונות והבינו את המשמעויות של החלטתם יציינו מגשרי הגירושין את סכום המזונות בהסכם הגירושין או כפי שאנחנו יותר אוהבים לקרוא לו "הסכם לשותפות חדשה" בין בני הזוג.

במקרים בהם יש פער קטן בין הסכומים בהם כל אחד חושב שצריך להיות סכום המזונות יידרש תהליך קצר יחסית להביא את בני הזוג להסכמות בעניין.

כאשר בני הזוג מגיעים לתהליך של גישור גירושין כשיש ביניהם חוסר הסכמה מוחלטת לגבי סכום המזונות יעברו מגשרי הגירושין עם בני הזוג תהליך חישובי מוסדר שיאפשר להורים למצוא יחד את סכום המזונות שמצד אחד יאפשר לשני בני הזוג להתקיים ברמה הפרטנית בצורה מכובדת ומצד שני יאפשר קשר מיטיב של הילדים עם שני הוריהם החשוב להתפתחותם. לסכום בו כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש יש השפעה ישירה על כמות ואיכות הקשר בין ההורה לילדיו.

עורך דין ומגשר אורי דון יחייא ורם שפינר מגשר גירושין ביחד עם הילה הבר מגשרת גירושין עוזרים לזוגות להתגרש בתהליך של גישור גירושין לא לפני שבודקים אם יש סיכוי לשיקום הזוגיות. רם והילה הם גם כותבי הספר "פשוט להתגרש נכון" המלמד זוגות שהחליטו להתגרש איך להתגרש בטוב ובמינימום נזקים כלכליים ונפשיים לעצמם וילדיהם.

כיצד מחשבים את סכום דמי מזונות הילדים בגישור גירושין כשאין הסכמה

התהליך החישובי המסודר לחישוב דמי המזונות בתהליכי גישור גירושין כולל בתוכו את הפרמטרים הבאים:

א.      זמני ההורות – הזמן שכל הורה ישהה עם ילדיו במהלך השבוע לאחר הגירושין.

ב.      ההכנסה פנויה של כל אחד מההורים –  מה היא ההכנסה הפנויה שנשארת לכל הורה לאחר הגירושין. הכנסות מכלל המקורות פחות הוצאות.

ג.       הוצאות הילדים – מה גובה ההוצאות על הילדים ברמת הוצאות תלויות שהות ושאינן תלויות שהות.

דוגמאות להוצאות תלויות השהות הם : הוצאות חשמל, מוצרי היגיינה, מים, מזון, דלק, גז.

דוגמאות להוצאות שאינן תלויות שהות הם: ציוד לבית הספר, ביגוד, חוגים, שיעורי עזר, טלפון נייד, רב-קו, מתנות ימי הולדת חברים,תספורת,חגיגת אירועים שונים.

לעיתים ישנם מקרים בהם יש צורך לעשות מבחן מציאות משפטית על מנת לעזור לצדדים להגיע להסכמות בנושא המזונות.

חשוב לזכור שסכום המזונות שיקבע בתהליך גישור הגירושין צריך ליצור איזון בין ההורים על מנת שהילדים יממשו את הזכות הטבעית שלהם לשני הורים משמעותיים ומיטיבים בחייהם גם לאחר הגירושין.

כשההורים מבינים את המשמעות הזאת בתהליך גיבוש סכום המזונות בפרט וגיבוש הסכם גירושין בכלל הם מגיעים קשובים יותר לתהליך למרות החששות הטבעיים והברורים בעניין זה.

היתרונות של קביעת מזונות הילדים בתהליך של גישור גירושין לעומת הליך גירושין משפטי

אחד היתרונות המשמעותיים בתהליך של גישור גירושין לקביעת המזונות על הליך גירושין משפטי הוא שהצדדים יכולים למצוא פתרונות יצירתיים לגבי סכום המזונות. פתרונות שיכולים להגיע מכיוונים שונים. לדוגמה:  לפעמים בתהליך גיבוש ההסכמות לחלוקת הרכוש בין בני הזוג עולה פיתרון יצירתי שיכול לעזור להם להגיע להסכמות בסכום המזונות ולהפך. תהליך של גישור גירושין לקביעת דמי מזונות יכול להניב פתרונות יצירתיים שכמעט בלתי ניתן להגיע אליו כאשר תיק הגירושין מתקיים בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בו בני הזוג נותנים לשופט או השופטת להחליט על עתידם.

גישור גירושין מביא להסכם לשותפות חדשה בין בני הזוג

זוהי הסיבה שאנו מעדיפים לקרוא לתהליך גיבוש הסכם הגירושין תהליך ליצירת שותפות חדשה. כשבני הזוג ישתמשו במונח זה האנרגיה בתהליך הגירושין תשתנה ותשפיע עליו בצורה חיובית בכל הנושאים עליהם צריכים בני הזוג להגיע להסכמות: זמני ההורות עם הילדים (בשפה המשפטית משמורת) , מזונות הילדים, חלוקת הרכוש והגט.

מאחלים לכם בהצלחה,

רם שפינר מגשר גירושין, הילה הבר מגשרת גירושין ועורך דין ומגשר אורי דון יחייא.

עוזרים (מהלב) לזוגות להתגרש (לא לפני שבודקים אם יש סיכוי לשיקום הזוגיות)

במינימום נזקים נפשיים וכלכליים לעצמם וילדיהם.

אנו מאפשרים לזוגות שבוחרים להתגרש בתהליך של גישור גירושין ( לא לפני שאנחנו בודקים אם יש אפשרות לשיקום הזוגיות) לבחור לנוחיותיהם 5 אפשרויות:

  1. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו גם עורך דין.
  2. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו גם מאמן אישי.
  3. גישור גירושין ע"י שני מגשרים שאינם עורכי דין.
  4. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו עורך דין בשילוב מגשר גירושין נוסף.
  5. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו עורך דין בשילוב מגשרת גירושין נוספת.

יש לכם שאלות? אל תהססו! פנו אלינו בטלפון 0546212512

פוסטים אחרונים

יצר נקמנות בגירושין

סכנות הרצון לנקמה בתהליכי גירושין נ-ק-מ-ה…מכירים את התחושה? יצר הנקמנות הוא חזק ומסוכן מאד במיוחד שמדובר בתהליכי גירושין בין הורים. מישהו פגע בכם / עבד

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן