עורך דין ומגשר אורי דון יחייא, הילה הבר ורם שפינר מגשרי גירושין

איך מחשבים מזונות בגישור גירושין

מזונות ילדים – איך לדעת את סכום המזונות שתשלמו בגישור גירושין

נושא חישוב דמי מזונות הילדים הוא אחד מהנושאים הרגישים ביותר בתהליכי גירושין מאחר והוא קובע עם איזה סכום כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש לאחר גיבוש הסכם הגירושין ובהתאם לכך יוכל לתכנן את חייו. לסכום בו כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש יש השפעה ישירה על כמות ואיכות הקשר בין ההורה לילדיו ולכן גישור גירושין בהסכמה יכול להביא את הפתרון לסוגיה.

במאמר זה אנו נשתמש בביטוי "הסכם גירושין" לצורך הנוחות. בתהליכי גישור הגירושין אנו מעדיפים לקרוא ל"הסכם הגירושין" בשם "הסכם לשותפות חדשה" בדיוק כפי שאנחנו מעדיפים לקרוא לתהליך "גישור הגירושין" בשם "גישור לשותפות חדשה". אם מעניין אתכם לדעת מדוע חשוב לנו להדגיש זאת לחצו כאן. 

כיצד נקבעים מזונות הילדים בהליך גירושין משפטי לעומת בתהליך של גישור גירושין

בתהליך גירושין משפטי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני מחליטים על גובה המזונות (לאחר הצגת כתבי תביעה וכתבי הגנה של בני הזוג אחד כנגד השני) על פי הלכות, חוקים והשקפת עולמם הפרטי של השופט או השופטת.

חישוב דמי מזונות הילדים בהליכי גירושין משפטיים הוא מורכב ומסועף מאד וכולל בתוכו גם את מרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה.  ישנו שוני בין הדרך שבה בית הדין הרבני מחשב את מזונות הילדים לעומת דרך החישוב שמתבצע בבית המשפט לענייני משפחה.

בני הזוג צריכים להיות מודעים לכך שזה לא משנה לאיזה ערכאה משפטית הם מגיעים, בין אם מדובר בבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה בסוף היום הם מוותרים על הזכות שלהם לקבל החלטה על חייהם ומעבירים אותה לבית המשפט (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני).

חשוב לדעת : תיק המזונות יכול להתנהל בבית הדין הרבני רק אם שני בני הזוג מסכימים לכך. ככל שצד אחד מתנגד בשלבים הראשוניים לניהול תיק המזונות בהליך הגירושין בבית הדין הרבני, תיק המזונות יתנהל בבית המשפט לענייני משפחה גם אם תיק הרכוש והמשמורת של הילדים מתנהל בבית הדין הרבני כתוצאה ממרוץ הסמכויות הנהוג בישראל. זהו נתון שחשוב לדעת אותו כי הוא יכול להפחית את הלחץ של הצדדים להגיש תביעה אחד כנגד השני. יחד עם זאת אין וודאות גם לכך מאחר ונכון לשנת 2021 בית הדין הרבני מפעם לפעם עדיין מתעקש על כך שאם הוגשה תביעה אצלו הדיונים גם בנושא המזונות צריכים להיות נידונים בבית הדין הרבני. זאת בניגוד להלכת שרגאי שאומרת שאין בית הדין הרבני מוסמך לדון בתביעת מזונות ילדים רק שכל הנוגעים בדבר הסכימו לכך.

לעומת הליך גירושין משפטי בתהליך של גירושין דרך גישור גירושין בני הזוג ביחד עם עזרתו של מגשר הגירושין/מגשרת הגירושין קובעים בעצמם את סכום מזונות הילדים אם נדרש. סכום מזונות שיאפשר לילדים לגדול בשני הבתים בכבוד. 

מי קובע את גובה מזונות הילדים בתהליך של גישור גירושין

כאמור, בניגוד לתהליך גירושין משפטי בו סכום המזונות נקבע ע"י בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בתהליך של גישור גירושין בני הזוג הם אלו שקובעים את הסכום.

ישנם מקרים שבני הזוג מגיעים לתהליך גישור הגירושין לאחר שדיברו על נושא המזונות בבית והגיעו לתוצאה בעצמם ללא צורך של תהליך של גישור גירושין. במקרים כאלו כל מה שבני הזוג צריכים הוא שמגשר גירושין – מגשרת גירושין או עורך דין לענייני משפחה יעלה זאת על הכתב כחלק מהסכם הגירושים הכולל לפני שהוא יאושר ויקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. ישנם מקרים שישנו פער קטן בין הסכומים שבני הזוג חושבים עליו וישנם מקרים שיש חוסר הסכמה מוחלט לגבי סכום המזונות בין בני הזוג.

ככל והגיעו בני הזוג להסכמות בעצמם לסכום המזונות והבינו את המשמעויות של החלטתם יציינו מגשרי הגירושין את סכום המזונות בהסכם הגירושין.(או כזכור, כפי שאנחנו יותר אוהבים לקרוא לו "הסכם לשותפות חדשה" בין בני הזוג)

במקרים בהם יש פער קטן בין הסכומים בהם כל אחד מבני הזוג חושב שצריך להיות סכום המזונות יידרש תהליך קצר יחסית של בני הזוג עם מגשרי הגירושין על מנת להגיע להסכמות בעניין.

כאשר בני הזוג מגיעים לתהליך של גישור גירושין כשיש ביניהם חוסר הסכמה מוחלטת לגבי סכום המזונות יעברו מגשרי הגירושין עם בני הזוג תהליך חישובי מוסדר שיאפשר להורים למצוא יחד את סכום המזונות הנכון להם. תהליך שבסופו יקבע סכום מזונות על ידי בני הזוג שמצד אחד יאפשר לשניהם להתקיים ברמה הפרטנית בצורה מכובדת ומצד שני יאפשר קשר מיטיב של הילדים עם שני הוריהם החשוב להתפתחותם. חשוב לזכור לסכום בו כל אחד מבני הזוג יתחיל את החודש יש השפעה ישירה על כמות ואיכות הקשר בין ההורה לילדיו.

כיצד מחשבים את סכום דמי מזונות הילדים בגישור גירושין כשאין הסכמה

התהליך החישובי המסודר לחישוב דמי המזונות בתהליכי גישור גירושין והליכי גירושין משפטיים כולל בתוכו את הפרמטרים הבאים:

א.      זמני ההורות – הזמן שכל הורה ישהה עם ילדיו במהלך השבוע לאחר הגירושין.

ב.      ההכנסה פנויה של כל אחד מההורים –  מה היא ההכנסה הפנויה שנשארת לכל הורה לאחר הגירושין. הכנסות מכלל המקורות פחות הוצאות.

ג.       הוצאות הילדים – מה גובה ההוצאות על הילדים ברמת הוצאות תלויות שהות ושאינן תלויות שהות.

דוגמאות להוצאות תלויות השהות הם : הוצאות חשמל, מוצרי היגיינה, מים, מזון, דלק, גז.

דוגמאות להוצאות שאינן תלויות שהות הם: ציוד לבית הספר, ביגוד, חוגים, שיעורי עזר, טלפון נייד, רב-קו, מתנות ימי הולדת חברים,תספורת,חגיגת אירועים שונים.

לעיתים ישנם מקרים בהם יש צורך לעשות מבחן מציאות משפטית על מנת לעזור לצדדים להגיע להסכמות בנושא המזונות.

חשוב לזכור שסכום המזונות שיקבע בתהליך גישור הגירושין צריך ליצור איזון בין ההורים על מנת שהילדים יממשו את הזכות הטבעית שלהם לשני הורים משמעותיים ומיטיבים בחייהם גם לאחר הגירושין.

כשההורים מבינים את המשמעות הזאת בתהליך גיבוש סכום המזונות בפרט וגיבוש הסכם גירושין בכלל הם מגיעים קשובים יותר לתהליך גישור הגירושין (גישור לשותפות חדשה) למרות החששות הטבעיים והברורים בעניין זה.

היתרונות של קביעת מזונות הילדים בתהליך של גישור גירושין לעומת הליך גירושין משפטי

אחד היתרונות המשמעותיים בתהליך של גישור גירושין לקביעת המזונות על הליך גירושין משפטי לקביעת מזונות הילדים הוא שבני הזוג יכולים לעלות ולמצוא פתרונות יצירתיים לגבי קביעת סכום המזונות. פתרונות שיכולים להגיע מכיוונים שונים.

לדוגמה:  לפעמים בתהליך גיבוש ההסכמות לחלוקת הרכוש בין בני הזוג עולה פיתרון יצירתי שיכול לעזור להם להגיע להסכמות בסכום המזונות ולהפך. תהליך של גישור גירושין לקביעת דמי מזונות יכול להניב פתרונות יצירתיים שכמעט בלתי ניתן להגיע אליו כאשר תיק הגירושין מתקיים בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. אין זה מתפקידם של השופטים להיות יצירתיים מאחר ויש להם הרבה מאד תיקים לטפל בהם ולכן הדבר מובן. כמובן שיש שופטים/שופטות שכן מעלים פתרונות יצירתיים בדיונים המשפטיים אך הם אינם מחויבים לעשות זאת. זו אחת מהסיבות שבני זוג צריכים לדעת ששווה להם יותר להגיע לפתרונות בכל הקשור לחיים שאחרי הגירושין בעצמם עם כל הקושי המובן.

גישור גירושין מביא להסכם לשותפות חדשה בין בני הזוג

זוהי הסיבה שאנו מעדיפים לקרוא לתהליך גיבוש הסכם הגירושין תהליך ליצירת שותפות חדשה. כשבני הזוג ישתמשו במונח זה האנרגיה בתהליך הגירושין תשתנה ותשפיע עליו בצורה חיובית בכל הנושאים עליהם צריכים בני הזוג להגיע להסכמות: זמני ההורות עם הילדים (בשפה המשפטית משמורת) , מזונות הילדים, חלוקת הרכוש והגט.

מאחלים לכם בהצלחה,

רם שפינר מגשר גירושין, הילה הבר מגשרת גירושין ועורך דין ומגשר אורי דון יחייא.

עוזרים (מהלב) לזוגות להתגרש (לא לפני שבודקים אם יש סיכוי לשיקום הזוגיות) במינימום נזקים נפשיים וכלכליים לעצמם וילדיהם.

אנו במרכז למשפט וגישור גירושין מאפשרים לזוגות שבוחרים להתגרש בתהליך של גישור גירושין ( לא לפני שאנחנו בודקים אם יש אפשרות לשיקום הזוגיות) לבחור לנוחיותיהם 5 אפשרויות של קיום תהליך גישור הגירושין:

  1. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו גם עורך דין.
  2. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו גם מאמן אישי.
  3. גישור גירושין ע"י שני מגשרים שאינם עורכי דין.
  4. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו עורך דין בשילוב מגשר גירושין נוסף.
  5. גישור גירושין ע"י מגשר שהינו עורך דין בשילוב מגשרת גירושין נוספת.

יש לכם שאלות? אל תהססו! פנו אלינו בטלפון 0546212512

המרכז למשפט וגישור גירושין נוסד על ידי מגשרי הגירושין רם שפינר והילה הבר ביחד עם עורך דין ומגשר אורי דון יחייא. המרכז נותן מענה של 360 מעלות לזוגות שהחליטו להתגרש. המענה כולל אימון לשיקום הזוגיות, אימון אישי, גישור גירושין, ייצוג משפטי, ייעוץ משפטי, הסכם גירושין (הסכם לשותפות חדשה) הסכם שלום בית ולחילופין גירושין. 

המרכז לגישור גירושין מאפשר לזוגות מכל חלקי הארץ להגיע אליו ולעבור תהליכים הנוגעים לענייני גירושים.

זיכרו, גישור גירושין שומר עליכם נפשית וכלכלית.

בהצלחה!

פוסטים אחרונים

איך להתגרש

איך להתגרש נכון כאשר זוג מגיע למצב שהוא רוצה להתגרש ולסיים את תקופת הנישואין שלו, חשוב שיתייעץ עם האנשים הנכונים כיצד להתגרש נכון ואיך להתנהל

קרא עוד »

סימנים שצריך להתגרש

מתי הזמן להתגרש קבלת ההחלטה לסיים נישואים ולהתגרש אינה החלטה קלה להגיע אליה. יחד עם זאת זיהוי מתי ההחלטה להתגרש עשויה להיות הצעד ההגיוני היחיד

קרא עוד »

להתגרש

להתגרש נכון בישראל לצערינו ההחלטה להתגרש אף פעם לא קלה. יחד עם זאת על אף שההחלטה קשה היא הופכת למציאות עבור זוגות רבים. זו הסיבה

קרא עוד »

שאלון האם להתגרש

שאלון גירושין 2024 גירושין הם אירוע מטלטל המשנה את חיי המשפחה בצורה דרמטית ומשפיע לא רק על בני הזוג המעורבים אלא גם על ילדיהם. בתוך

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להתגרש

כמה זמן לוקח להתגרש בישראל לא פעם אנחנו נשאלים מפי לקוחותינו את השאלה: כמה זמן לוקח להתגרש בישראל? התשובה לשאלה הזו היא תלוי. ולמה הכוונה?

קרא עוד »

גישור משפחתי

איך להתגרש דרך גישור משפחתי גישור גירושין משפחתי הוא כלי יקר ערך לזוגות המחליטים להתגרש. גישור גירושין הוא הדרך הטובה ביותר לפתרון קונפליקטים ומחלוקות בתהליך

קרא עוד »

ספר מקיף ופרקטי העונה על שאלות רבות בתהליכי גירושין: איך לשמור על עצמכם ועל ילדכם כלכלית ונפשית? כמה באמת עולה להתגרש? כמה זמן לוקח להתגרש? איך לחשב מזונות? איך להתמודד עם חילוקי דעות? והכי חשוב איך להתגרש נכון!

דילוג לתוכן